Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

US Army przetestuje różne ppk do śmigłowców

24 lipca płk Matthew Isaacson, szef operacyjny zespołu interdyscyplinarnego realizującego program Future Vertical Lift (plan opracowania kilku różnych platform pionowego startu i lądowania zastępujących obecnie używane przez US Army śmigłowce, patrz np. LAI 12/2017), poinformował o planach przeprowadzenia testów przeciwpancernych pocisków kierowanych o dużym zasięgu, które mogłyby w przyszłości trafić do uzbrojenia śmigłowców bojowych US Army.

Obecnie podstawowym uzbrojeniem rakietowym śmigłowców rodziny AH-64 Apache/Apache Guardian są pociski przeciwpancerne rodziny AGM-114 Hellfire, US Army szuka jednak zamiennika dla nich. W ubiegłym roku amerykańskie wojska lądowe przeprowadziły testy izraelskiego pocisku rakietowego Spike NLOS produkcji Rafael ADS, co w styczniu br. zaowocowało wyborem tego pocisku jako rozwiązania tymczasowego do AH-64E Apache Guardian. Jego integracja ze śmigłowcem AH-64E nie nastręczała większych problemów, bowiem takie same pociski stanowią uzbrojenie ich izraelskich kuzynów. Testy przebiegły pomyślnie, pociski były odpalane w różnych warunkach (także nocą). Pułkownik Isaacson wskazał, że co prawda US Army jest zadowolona z wyniku testów (a zwłaszcza z zasięgu Spike NLOS, przekraczającego 30 km podczas odpalania ze śmigłowca), ale mimo to chce przetestować inne rozwiązania. Nie podano, o jakie pociski chodzi, ale w grę wchodzą zwłaszcza brytyjskie pociski rodziny Brimstone (produkcji MBDA UK) czy rodzime amerykańskie AGM-179 JAGM (Joint Air to Ground Missile produkcji Lockheed Martin), które także były testowane na śmigłowcu Apache.

US Army przypuszczalnie będzie pracować w ramach kilku zespołów badawczych, mających zaprezentować zdolności poszczególnych typów amunicji precyzyjnej dalekiego zasięgu, zwłaszcza w zakresie zwalczania niewielkich i ruchomych obiektów. Pierwsze testy przeprowadzone wspólnie z żołnierzami zostaną zrealizowane na szczeblu brygady, dalsze będą prowadzone na wyższym. Przegląd programu planowany jest na 2023 r. Niezbyt napięty kalendarz wynika z tego, że zakup wiropłatów bojowych nowej generacji spodziewany jest około 2030 r. Warto przypomnieć, że w październiku ub. r. gen. Walter Rugen, dyrektor programu FVL, wskazywał na prymat jakości uzbrojenia przyszłych śmigłowców (i/lub przemiennopłatów) US Army nad jego ilością.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc