Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

US Army przetestuje różne ppk do śmigłowców

24 lipca płk Matthew Isaacson, szef operacyjny zespołu interdyscyplinarnego realizującego program Future Vertical Lift (plan opracowania kilku różnych platform pionowego startu i lądowania zastępujących obecnie używane przez US Army śmigłowce, patrz np. LAI 12/2017), poinformował o planach przeprowadzenia testów przeciwpancernych pocisków kierowanych o dużym zasięgu, które mogłyby w przyszłości trafić do uzbrojenia śmigłowców bojowych US Army.

Obecnie podstawowym uzbrojeniem rakietowym śmigłowców rodziny AH-64 Apache/Apache Guardian są pociski przeciwpancerne rodziny AGM-114 Hellfire, US Army szuka jednak zamiennika dla nich. W ubiegłym roku amerykańskie wojska lądowe przeprowadziły testy izraelskiego pocisku rakietowego Spike NLOS produkcji Rafael ADS, co w styczniu br. zaowocowało wyborem tego pocisku jako rozwiązania tymczasowego do AH-64E Apache Guardian. Jego integracja ze śmigłowcem AH-64E nie nastręczała większych problemów, bowiem takie same pociski stanowią uzbrojenie ich izraelskich kuzynów. Testy przebiegły pomyślnie, pociski były odpalane w różnych warunkach (także nocą). Pułkownik Isaacson wskazał, że co prawda US Army jest zadowolona z wyniku testów (a zwłaszcza z zasięgu Spike NLOS, przekraczającego 30 km podczas odpalania ze śmigłowca), ale mimo to chce przetestować inne rozwiązania. Nie podano, o jakie pociski chodzi, ale w grę wchodzą zwłaszcza brytyjskie pociski rodziny Brimstone (produkcji MBDA UK) czy rodzime amerykańskie AGM-179 JAGM (Joint Air to Ground Missile produkcji Lockheed Martin), które także były testowane na śmigłowcu Apache.

US Army przypuszczalnie będzie pracować w ramach kilku zespołów badawczych, mających zaprezentować zdolności poszczególnych typów amunicji precyzyjnej dalekiego zasięgu, zwłaszcza w zakresie zwalczania niewielkich i ruchomych obiektów. Pierwsze testy przeprowadzone wspólnie z żołnierzami zostaną zrealizowane na szczeblu brygady, dalsze będą prowadzone na wyższym. Przegląd programu planowany jest na 2023 r. Niezbyt napięty kalendarz wynika z tego, że zakup wiropłatów bojowych nowej generacji spodziewany jest około 2030 r. Warto przypomnieć, że w październiku ub. r. gen. Walter Rugen, dyrektor programu FVL, wskazywał na prymat jakości uzbrojenia przyszłych śmigłowców (i/lub przemiennopłatów) US Army nad jego ilością.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: US Army
reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc