Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Abramsy z systemem Trophy HV na „Defender Europe 20”

18 lipca służby prasowe US Army Europe (USAEUR, dowództwo Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie) opublikowały, wykonane na poligonie Bergen-Hohne w Niemczech, zdjęcia czołgów M1A2B Abrams doposażonych w aktywny system ochrony pojazdu Trophy HV, opracowany i produkowany przez izraelską firmę Rafael Advenced Defense Systems (na rynku amerykańskim rodzina Trophy oferowana jest przez firmę Leonardo DRS).

Taki zestaw wyposażenia ma osiem wozów spośród 30 przebazowanych do Niemiec w ramach kolejnego etapu ćwiczeń „Defender Europe 20”. Są wśród nich także egzemplarze doposażone w pakiety pancerza reaktywnego M19 ARAT-1, zabezpieczające burty i układ jezdny przede wszystkim przed amunicją kumulacyjną. Z niemieckiego poligonu czołgi zostały przewiezione na teren Polski za pomocą ciężkich zestawów do transportu czołgów HETS. Czołgi miały zostać wykorzystane podczas epizodów ćwiczeń rozgrywających się na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Nie jest to pierwsza wizyta Abramsów doposażonych w system Trophy HV w Polsce. Ich debiut miał miejsce właśnie na polskich poligonach w 2018 r. podczas ćwiczeń „Saber Strike 18”. Obecną nowością jest montaż systemu Trophy HV realizowany w warunkach polowych (https://zbiam.pl/pierwszy-montaz-trophy-w-warunkach-polowych/) – instalacja ważącego przeszło 800 kg zestawu musiała być dla załóg pewnym wyzwaniem.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc