Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trophy do czołgów Challenger 3

„Średnia” wersja systemu Trophy – Trophy MV, ma szanse trafić na brytyjskie Challengery 3. Na zdjęciu Trophy VPS, bliski „kuzyn” wersji MV, podczas testów na bwp M2 Bradley. Fot. Rafael ADS.

24 czerwca izraelska firma Rafael Advenced Defense Systems poinformowała, że Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii wskazało jej aktywny system ochrony pojazdu Trophy jako element chroni modernizowanych do standardu Challenger 3 czołgów podstawowych British Army. Więcej na temat modernizacji brytyjskich Challengerów 2 w WiT 5/2021.

Na razie system zostanie zintegrowany z prototypowym czołgiem Challenger 3, po czym wóz zostanie poddany szczegółowym badaniom i ocenie. Jeżeli nie będzie dalszych przeszkód, Trophy trafi na wszystkie 148 zaplanowanych do modernizacji czołgów. Tym samym Challenger 3 ma szansę stać się trzecim typem czołgu używanego w państwach NATO, który zostanie seryjnie wyposażony w aktywny system ochrony pojazdu Rafaela. Co ciekawe, Brytyjczycy zdecydowali się na lżejszą wersję Trophy MV, będącą wariantem średnim pomiędzy chętniej wybieranym do czołgów i innych ciężkich wozów bojowych (np. rodzina Merkawa/Namer, Leopard 2A7A1 ‒ patrz WiT 3/2021, M1A2B i C Abrams) wariantem HV, a lekkim (wybieranym do lekkich pojazdów opancerzonych, jak np. HMMWV, JLTV itd.) LV. Trophy MV jest systemem o możliwościach analogicznych do Trophy HV, jest jednak od niego zdecydowanie lżejszy (450 kg wobec ponad 800 kg) i potrzebuje mniej miejsca (objętość 0,29 m3 wobec 0,69 m3). Został opracowany z myślą o integracji na pojazdach o średniej masie, jak kołowe transportery opancerzone czy bojowe wozy piechoty. Dotychczas, oficjalnie, nie znalazł użytkowników. Po raz pierwszy był prezentowany podczas wystawy DSEI w Londynie w 2007 r. Warto pamiętać, że atutem rodziny Trophy jest to, że jej najcięższy przedstawiciel jest jedynym produkowanym aktywnym systemem ochrony pojazdów, który został sprawdzony w realnym boju. Wielokrotnie ratował zdrowie i życie izraelskich żołnierzy załóg wozów bojowych zagrożonych przez przeciwpancerne pociski kierowane czy granatniki przeciwpancerne. Więcej na temat historii i budowy systemu Trophy i całej rodziny piszemy tutaj.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc