Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Spółka RBSL zawarła umowę na modernizację czołgów Challenger 2

Spółka RBSL przeprowadzi modernizację 148 czołgów Challenger 2 British Army do standardu Challenger 3. Fot. Rheinmetall

7 maja spółka joint-venture Rheinmetall BAE Systems Land podpisała umowę o wartości 800 mln GBP (1,114 mld USD) na modernizację czołgów Challenger 2 należących do British Army. Zmodernizowane wozy otrzymają nazwę Challenger 3.

Program obejmie 148 wozów, co ma pozwolić na wyposażenie w zmodernizowane czołgi dwóch pułków pancernych (faktycznie batalionów). Pozostałe wozy spośród 227 będących dziś w linii zostaną wycofane ze służby ze względu na cięcia budżetowe. W ramach modernizacji czołgi otrzymają zupełnie nowe, lepiej opancerzone wieżę (wg niektórych źródeł z pancerzem specjalnym produkcji brytyjskiej). Uzbrojenie główne także zostanie zmienione ‒ zamiast 120 mm armaty L30A1 o bruzdowanym przewodzie lufy  zostanie zastosowana 120 mm armata Rheinmetall L/55A1, przystosowani do strzelania standardową w NATO, nowoczesną amunicją przeciwpancerną (podkalibrową, w tym najnowszą DM73) i wielozadaniową programowalną (DM11). Dotychczasowe przyrządy obserwacyjno-celownicze zastąpi w pełni cyfrowy system kierowania ogniem z funkcją automatycznego wykrywania i namierzania celu współpracujący z systemem wspomagania dowodzenia klasy BMS oraz nowymi środkami łączności. Zmiana wyposażenia elektronicznego pociągnęła za sobą konieczność modernizacji sieci elektrycznej pojazdu. Pierwsze zmodernizowane wozy trafią do służby w 2027 r.

Podpisanie umowy przypieczętowuje zwycięstwo propozycji Rheinmetall AG. Choć koncern BAE Systems ze swoją propozycją Black Night (patrz WiT 10/2018) przegrał w rywalizacji, to i tak spółka joint venture RBSL z jego udziałem zrealizuje większość prac. Z pewnością ułatwi to ewentualne dołączenie Wielkiej Brytanii do francusko-niemieckiego programu MGCS ‒ programu „czołgu przyszłości”, który miałby trafić do linii w państwach-udziałowcach po 2035 r. (patrz WiT 4-5/2020).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc