Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2021: debiut Abramsa z Trophy HV

US Army zaprezentowała w Kielcach czołg M1A2 SEPv2, wyposażony w aktywny system ochrony pojazdu Trophy HV. Fot. Bartłomiej Kucharski

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2021 (MSPO 2021) w Kielcach prezentowany jest amerykański czołg podstawowy M1A2 SEPv2 w konfiguracji z aktywnym systemem ochrony pojazdu Rafael ADS Trophy HV. Możliwe, że system zaprezentowany podczas kieleckiego salonu jest jedynie makietą. Nie jest to pierwsza prezentacja czołgu Abrams na MSPO ani też pierwsza prezentacja Abramsa doposażonego w Trophy HV na ziemiach polskich, lecz podczas MSPO 2021 pierwszy raz wóz w takim ukompletowaniu prezentowany jest szerszej publiczności. Prezentacja czołgu podczas MSPO 2021 związana jest niewątpliwie z lipcową zapowiedzią zakupu czołgów nowszej wersji M1A2 SEPv3 dla Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Decyzja ta budzi pewne kontrowersje z różnych względów).

Aktywny system ochrony Rafael ADS Trophy HV to ciężka wersja systemu rodziny Trophy, skonstruowana z myślą o instalacji na czołgach podstawowych i innych ciężko opancerzonych wozach bojowych. W Izraelu system ten instalowany jest przede wszystkim na czołgach rodziny Merkawa (głównie Mk. IVM, ale nie tylko) oraz innych pojazdach zbudowanych w oparciu o podwozie czołgu Merkawa (np. transportery opancerzone Namer). US Army zamówiła kilka lat temu ok. 350 kompletów systemów Trophy HV, co ma pozwolić na wyposażenie w nie czołgów czterech pancernych brygadowych zespołów bojowych (ABCT). W system ten wyposażone mogą być czołgi M1A2 SEPv2 i SEPv3. Docelowo, podobnie, jak inne przejściowe aktywne systemy ochrony, Trophy HV ma być zastąpiony rodzimym systemem MAPS). Poza Izraelem i USA na zakup zdecydowały się także Niemcy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc