Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Koniec dostaw systemów Trophy HV do US Army

Rafael ADS i Leonardo DRS zakończyły dostawy systemów samoobrony Trophy HV do czołgów Abrams US Army. Fot. US Army.

6 stycznia firmy Rafael Advenced Defense Systems Ltd. i Leonardo DRS, Inc. poinformowały o zakończeniu dostaw aktywnych systemów ochrony pojazdu klasy hard-kill typu Trophy HV do US Army. W Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki system ten montowany jest seryjnie na czołgach M1A2B, a ponadto był testowany na przynajmniej jednym egzemplarzu M1A2C. M1A2B z Trophy zostały wykorzystane także podczas ćwiczeń na polskich poligonach m.in. w ubiegłym roku.


Trophy HV zostały dostarczone US Army w ramach zamówienia złożonego w trybie pilnej potrzeby operacyjnej przez Biuro Wykonawcze ds. Programów Systemów Walki Lądowej Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych Ameryki (US Army’s Program Executive Office for Ground Combat Systems). Miały być dostarczanie zarówno US Army, jak i US Marine Corps (która używała starszej wersji Abramsa), lecz drugi z rodzajów sił zbrojnych USA zrezygnował z dalszej eksploatacji czołgów (patrz WiT 12/2020). Trophy HV został dostosowany do instalacji na czołgu Abrams, który również został poddany stosownej modyfikacji. Poza przemysłem, w pracach uczestniczyli przedstawiciele władz USA i Izraela. US Army zamówiła łącznie blisko 350 kompletów Trophy HV do swoich czołgów. Zapewnią one znaczący wzrost przeżywalności pojazdu w razie ostrzału z rakietowej broni przeciwpancernej, lecz za cenę wzrostu masy o przeszło 800 kg.

Trophy HV to najstarszy i najbardziej znany (a ponadto dotychczas jedyny z pewnością użyty bojowo oraz jedyny eksportowany) członek rodziny Trophy. Jego czujnikami są cztery stacje radiolokacyjne z aktywnymi antenami ze skanowaniem elektronicznym IAI Elta ELM-2133 WindGuard, zapewniające obserwację dookólną i wykrywanie nadlatujących pocisków w takim samym zakresie. System przetwarzania danych umożliwia klasyfikację rodzaju pocisku, a ponadto mogą być one zintegrowane także z efektorami soft-kill. Typowe dla Trophy HV efektory to przeciwpociski rażące cel za pomocą 30÷45 rozproszonych, formowanych wybuchowo penetratorów MEFP. W zmechanizowanych magazynkach wyrzutni mieści się od trzech do pięciu przeciwpocisków. Czas przeładowania wynosi dwie-trzy sekundy. Wyrzutnie mogą być chowane, a ponadto są częściowo ruchome w azymucie.  Więcej na temat Trophy HV oraz rodziny Trophy w linku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Koniec dostaw systemów Trophy HV do US Army”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc