Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Symulator AH-1Z Viper dostarczony do Republiki Czeskiej

Wyładunek elementów symulatora śmigłowca AH-1Z Viper. Fot. 22. Baza Lotnicza

12 marca w czeskiej 22. Bazie Lotniczej, mieszczącej się w pobliżu miasta Náměšť nad Oslavou wylądował ciężki samolot transportowy Boeing C-17 Globemaster III należący do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Zadaniem maszyny była dostawa symulatora śmigłowców bojowych Bell AH-1Z Viper.

Jest to pierwszy z dwóch symulatorów, który trafi do ośrodka szkolenia pilotów śmigłowców rodziny H-1 budowanego na terenie powyższej jednostki przez firmę LOM Praha s.p. w kooperacji z podmiotami amerykańskimi. Będzie ono obejmować dwa urządzenia (po jednym dla AH-1Z oraz UH-1Y), a także sale wykładowe oraz niezbędne zaplecze techniczne. Kontrakt na budowę i dostawę symulatorów, poprzez procedurę FMS, zawarto z firmą Bell Textron w listopadzie 2021 roku. Ma on wartość 18,6 mln USD i zostanie zrealizowany do końca 2023 roku.

Zgodnie z planami symulator AH-1Z Viper ma być gotowy do wykorzystania w lipcu bieżącego roku. Umożliwi zapoczątkowanie procesu szkolenia oraz treningu pilotów w Republice Czeskiej. Jest to tym bardziej ważne, gdyż pierwsze AH-1Z Viper mają zostać dostarczone do zamawiającemu w ciągu najbliższych tygodni. Dotychczas w Stanach Zjednoczonych zrealizowano proces szkolenia pierwszych pilotów oraz członków obsługi śmigłowców H-1.

Na mocy międzyrządowej umowy zawartej pomiędzy Republiką Czeską oraz Stanami Zjednoczonymi Bell Textron dostarczy cztery AH-1Z Viper oraz osiem UH-1Y Venom. Dodatkowo, w ramach rozliczenia za przekazanie części posiadanych Mi-35, rząd Stanów Zjednoczonych przekazał poprzez procedurę EDA sześć AH-1Z Viper oraz dwa UH-1Y Venom. Łącznie Republika Czeska będzie dysponować 20 śmigłowcami rodziny H-1 obecnej generacji. W grudniu ubiegłego roku Amerykanie zapoczątkowali proces dostaw pakietów części zamiennych, które pozwolą na bezproblemową eksploatację wiropłatów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Symulator AH-1Z Viper dostarczony do Republiki Czeskiej”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc