Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańska rekompensata dla Republiki Czeskiej za przekazane Ukrainie śmigłowce Mi-24

W ramach procedury EDA Republika Czeska ma przejąć dodatkowe śmigłowce AH-1Z Viper (na zdjęciu) oraz UH-1Y Venom. Fot. Łukasz Pacholski

18 sierpnia minister obrony Republiki Czeskiej Jana Černochová poinformowała, że Stany Zjednoczone przekażą Siłom Zbrojnym Republiki Czeskie na preferencyjnych zasadach osiem śmigłowców rodziny Bell H-1.


W ramach federalnej procedury Excess Defense Articles (EDA), pozwalającej na de facto bezpłatny transfer uzbrojenia i sprzętu wojskowego zbędnego w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych dostarczy Republice Czeskiej sześć śmigłowców bojowych AH-1Z Viper i dwa wielozadaniowe UH-1Y Venom. Tym samym siły zbrojne naszego południowego sąsiada w nieodległej perspektywie będą dysponować 20 wiropłatami Bell H-1. W ramach programu Foreign Military Sales (FMS) Republika Czeska zamówiła w grudniu 2019 r. cztery fabrycznie nowe AH-1Z Viper i osiem UH-1Y Venom. Koszt pakietu, obejmującego także zapas amunicji i środków bojowych, naziemny sprzęt obsługi, części zamienne, symulator, a także szkolenie personelu, ustalono na 640 mln USD. Amerykanie zobowiązali się także do realizacji offsetu, którego wartość ma wynosić 30% umowy.

Obecnie na linii montażowej w zakładach Bell Textron w Amarillo w stanie Teksas prowadzone są prace przynajmniej przy czterech maszynach dla Czech. Całość ma zostać dostarczona do listopada 2023 roku.

Zgodnie z deklaracją minister Černochovej, rozmowy w sprawie przekazania dodatkowych śmigłowców były prowadzone od pewnego czasu, a sekretarz obrony Lloyd Austin podszedł do czeskich starań z pełnym zrozumieniem i udzielił im wsparcia. Ze względu na reformę struktury US Marine Corps, na przestrzeni ostatnich miesięcy, wycofano z eksploatacji znaczną liczbę AH-1Z (30) i UH-1Y (26), które zostały zakonserwowane w składowisku AMARG w Tucson w stanie Arizona. Dodatkowo do dyspozycji pozostaje dziewięć AH-1Z, które zostały wyprodukowane przez Bella dla Pakistanu, jednak ostatecznie ich dostawę wstrzymano, pozostały na terytorium Stanów Zjednoczonych i także są zakonserwowane. Zatem Amerykanie dysponują odpowiednim zapasem maszyn tego typu aby wspomóc sojuszników i zachować rezerwę dla lotnictwa US Marine Corps do uzupełnienia ewentualnych strat operacyjnych.

Przekazanie tych śmigłowców przez Amerykanów jest najprawdopodobniej powiązane z transferem nieujawnionej liczby czeskich Mi-24W/35 z Republiki Czeskiej na Ukrainę (na początku tego roku na stanie było 17 takich maszyn, z czego ok. 10 w pełni sprawnych). W maju bieżącego roku czeski rząd publicznie ogłosił, że planuje zwiększenie liczby wiropłatów Bell H-1 obydwu typów, ale wówczas sądzono, że chodzi o ich zakup w ramach programu FMS.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Amerykańska rekompensata dla Republiki Czeskiej za przekazane Ukrainie śmigłowce Mi-24”

  1. Peter

    Poland could send some old Mi-24D to ukraine and then the USA could send them
    AH-1Z!!
    Send polish Mi-17s from special forces to Ukraine, for four CH-47F to polish
    special forces.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc