Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czesi obserwują montaż śmigłowców H-1

Generał Aleš Opata składa symboliczny podpis na kadłubie pierwszego czeskiego śmigłowca AH-1Z Viper. Fot. Bell Textron

14 kwietnia Bell Textron poinformował, że w zakładach montażowych w Amarillo w Teksasie gościła delegacja czeskich sił zbrojnych, której przewodniczył generał Aleš Opata, Szef Sztabu. Cel wizyty obejmował obserwacje postępów realizacji umowy na dostawę śmigłowców rodziny H-1.


Zgodnie z wieloletnią tradycją, związaną z zakupami sprzętu lotniczego, wizyta w Amarillo była okazją do złożenia symbolicznych podpisów na strukturach pierwszych śmigłowców AH-1Z Viper oraz UH-1Y Venom budowanych na zamówienie Republiki Czeskiej. Obecnie w zakładach firmy Bell Textron prowadzony jest montaż przynajmniej dwóch UH-1Y Venom oraz pierwszego AH-1Z Viper przeznaczonych dla europejskiego klienta. Dotychczas władze w Pradze zamówiły dwanaście wiropłatów (osiem UH-1Y oraz cztery AH-1Z), które mają zostać dostarczone do końca 2023 roku. W bieżącym roku, w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, rząd czeski podjął decyzję o zwiększeniu środków budżetowych przeznaczonych na obronę. Wśród planowanych zakupów jest zamówienie dodatkowych śmigłowców obu wersji – to z kolei było już sygnalizowane od ubiegłego roku.

W zakładach Bell Textron w Amarillo w Teksasie prowadzone są obecnie prace przy montażu śmigłowców bojowych AH-1Z Viper dla wszystkich trzech klientów (Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, Bahrajn oraz Republika Czeska), a także UH-1Y Venom dla Czechów. W drugim przypadku proces wymagał wznowienia pracy, gdyż produkcja dla USMC została zakończona w 2018 roku. Pomimo tego, restart linii montażowej nie wymagał dodatkowych środków, gdyż UH-1Y oraz AH-1Z dysponują 85% wspólnych części i podzespołów, a pracownicy są przeszkoleni do realizacji prac przy obu typach śmigłowców.

Bell Textron podpisał z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych umowę na produkcję dwunastu H-1 dla Republiki Czeskiej we wrześniu 2020 roku. Zgodnie z (nieoficjalnymi) deklaracjami, pierwsza publiczna prezentacja czeskiego śmigłowca UH-1Y Venom ma mieć miejsce w czasie tegorocznego Salonu Lotniczego ILA w Berlinie.

Sukces w Republice Czeskiej jest ważny dla firmy Bell Textron w obszarze Europy. Inne państwa NATO, m.in. Polska oraz Rumunia, prowadzą obecnie działania zmierzające do zakupu na własne potrzeby nowych śmigłowców bojowych. Doświadczenia czeskie mogą zaowocować podjęciem decyzji o zakupie maszyn produkowanych właśnie przez Bell Textron, którego zarząd deklaruje pełną współpracę z potencjalnymi klientami – zarówno na obszarze docelowej konfiguracji, wsparcia eksploatacji oraz zacieśnienia kooperacji przemysłowej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc