Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wiatraki zasilą chińskie silosy rakietowe

Fot. l3harrisgeospatial.com

Na przełomie czerwca i lipca br. amerykańskie media informowały, że na podstawie analizy optycznych zdjęć satelitarnych analitycy stwierdzili, że Chińczycy budują 119 nowych silosów, które pomieszczą międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM). Instalacje powstają na pustyni w północno-zachodniej części kraju.

Te doniesienia zaalarmowały Jamesa Lewisa, inżyniera zatrudnionego w przedsiębiorstwie L3Harris. Ekspert przyjrzał się okolicom przygotowywanych przez władze ChRL instalacji na zdjęciach wykonywanych przez satelity radarowe. Niezwykle interesujące wnioski ze swoich badań przedstawił następnie 7 października br., podczas konferencji 2021 GEOINT Symposium, o czym wyczerpująco poinformował portal spacenews.com.

Dla celów swoich analiz Lewis wykorzystał zarówno komercyjne satelitarne zobrazowania SAR, dostarczane przez firmy z sektora, jak i dane z europejskiego systemu obserwacji Ziemi Copernicus, pozyskiwane przez parę satelitów Sentinel-1. Specjalista użył dostarczanego przez L3Harris narzędzia analitycznego ENVI SARscape. Wykorzystał mechanizmy pozwalające prześledzić zmiany na zobrazowaniach SAR interesującego go obszaru w okresie od lipca 2020 do lipca 2021 r.

Bazując na opisanej analizie zachodzących zmian uwidocznionych na zobrazowaniach radarowych oraz posiłkując się Google Earth James Lewis stwierdził, że w pobliżu silosów na ICBM pobudowano liczne turbiny wiatrowe. Satelitarne zdjęcia radarowe ujawniły także kolejne etapy budowy dróg łączących owe instalacje militarne ze świeżo stawianymi wiatrakami.

Według specjalisty z L3Harris potężne farmy wiatrowe mają najprawdopodobniej zapewnić zasilanie w energię elektryczną nowych instalacji militarnych Pekinu. Jednocześnie nie wyklucza on, że wspomnianych silosów na pociski międzykontynentalne może być więcej niż wspomniane 119.

W swoim przemówieniu Lewis bardzo mocno podkreślał wagę i korzyści z pozyskiwania danych SAR, tłumacząc jednocześnie, że satelitarne zdjęcia radarowe i optyczne są względem siebie komplementarne i nie sposób przecenić szans, jakie daje analitykowi przeglądanie zdjęć dla badanego obszaru z tych dwóch rodzajów źródeł. Zwrócił także uwagę, że współcześnie bardzo dużo informacji można odnaleźć w danych satelitarnych pochodzących ze źródeł otwartych, w tym także tych uwalnianych przez firmy prywatne.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc