Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy chiński czołg lekki ujawniony

W ChRL opublikowano zdjęcia dwóch pojazdów, mających być nowymi czołgami lekkimi o dość futurystycznej konfiguracji. Fot. Internet

22 maja w mediach społecznościowych (https://twitter.com/Nickatgreat1220/status/1793264806235115598) opublikowano zdjęcia nowego czołgu lekkiego opracowanego w Chińskiej Republice Ludowej.

O pojeździe na razie niewiele wiadomo, poza tym, że istnieją co najmniej dwa egzemplarze nieznacznie się od siebie różniące. Wóz ma podwozie zbliżone wizualnie do zastosowanego w, będącym od kilku lat w użyciu, czołgu lekkiego Typ 15, zatem zapewne jest to również wóz tej kategorii. Ogólny układ konstrukcyjny zatem klasyczny, tj. z tyłu umieszczono przedział napędowy, w części centralnej przedział bojowy, z przodu  przedział kierowania. Wóz jednak istotnie różni się od seryjnego Typ 15, mianowicie najprawdopodobniej ma wieżę bezzałogową (sposób mocowania siatki maskującej na wieży uniemożliwiłby korzystanie z włazów członkom załogi), a obsługa jest przypuszczalnie dwuosobowa i zajmuje miejsce z przodu kadłuba, na co wskazują dwa włazy odchylane poziomo umieszczone na stropie kadłuba tuż przed wieżą. Znane są również zdjęcia przedstawiające demonstrator kapsuły załogi dwuosobowego czołgu, najprawdopodobniej taka sama lub podobna znajduje się w kadłubie wozu.

Czołg wyposażony jest m.in. w bezzałogową wieżę z zamontowanym na stropie zdalnie sterowanym stanowiskiem uzbrojenia i aktywnym systemem ochrony. Fot. Internet

Amunicja przypuszczalnie mieści się w zmechanizowanym magazynie w niszy wieży i jest dosyłana do armaty (105 mm?) za pomocą automatu. Lufa armaty ma osłonę termiczną (na jednym z pojazdów, drugi jej nie ma). Po bokach wieży umieszczone są wyrzutnie (najprawdopodobniej atrapy) aktywnego systemu ochrony pojazdu klasy hard-kill, prawdopodobnie cztery anteny czujników radiolokacyjnych (atrapy?), elementy systemu ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką laserową itp. Na tropie wieży zamocowano zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia. Masa pojazdu jest szacowana na poniżej 40 ton, zatem opancerzenie nie może być zbyt silne.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wykorzystuje kilka typów czołgów lekkich. Obok starszych, wycofanych ze służby (i zmagazynowanych?) modeli, jak Typ 62 i Typ 63, opracowywane są pojazdy, które można uznać za nowoczesne, jak wspomniany Typ 15 czy amfibijny ZTD-05 dla piechoty morskiej. Są one wykorzystywane przez formacje działające w specyficznych warunkach, np. w Tybecie czy w ramach sił powietrzno- i morsko-desantowych. Nie wiadomo, czy pojazd ze zdjęć można uznać za prototyp, demonstrator technologii, pojazd testowy (niekoniecznie dla nowego czołgu lekkiego, lecz dla podstawowego?) czy tylko za rodzaj mobilnej makiety. Rzeczywiście jednak rozwój kolejnego typu czołgu lekkiego w sytuacji Chin byłby zrozumiały, mimo dysponowania w miarę nowymi konstrukcjami tej klasy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc