Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2022: Postępy PGZ i MBDA w realizacji „Małej Narwi”

Fot. PGZ S.A.

PGZ i wchodzące w jej skład spółki: PIT-RADWAR, JELCZ i WZU, współpracując ramię w ramię z MBDA, poczyniły znaczące postępy w zakresie produkcji systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu (SHORAD), znanego jako „Mała Narew”. Dwie pierwsze wyrzutnie systemu iLauncher już podlegają w Polsce procesowi integracji i testowania przed rozpoczęciem dostaw do Sił Zbrojnych  RP.

Celem tego projektu jest szybkie dostarczenie dwóch jednostek ogniowych klasy SHORAD wyposażonych w pociski CAMM, zintegrowanych ze stacjami radiolokacyjnymi SOŁA i polskim systemem C2.

Komponenty „Małej Narwi” są przystosowane do pracy w ramach jednego rozwiązania klasy SHORAD. Integracja funkcjonalna stacji radiolokacyjnych, systemów C2 i oprogramowania do kierowania ogniem CAMM idzie w parze z fizyczną integracją wyrzutni iLauncher z podwoziem ciężarówek JELCZ. Przeprowadzono już pierwsze szkolenia dla operatorów iLauncher współpracującej z polskimi komponentami „Małej Narwi”.

Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A. powiedział: „Realizując ten projekt wzmacniamy naszą wiarygodność jako strategicznego partnera dla wojska, gotowego dostarczać zaawansowane systemy obrony powietrznej w rekordowym tempie. „Małą Narew” traktujemy jako poligon doświadczalny przed programem NAREW, sprawdzając nasze możliwości i wypracowując reguły współpracy z znaczącym graczem, jakim jest MBDA UK przy wspólnym projekcie. Wierzymy, że ta relacja przełoży się na dalsze sukcesy, zarówno dla naszych firm, jak i sił zbrojnych, które powierzą nam rolę wprowadzania swojej obrony powietrznej w XXI wiek.”

Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK, powiedział: „Jesteśmy dumni, że dzięki współpracy MBDA i PGZ udało się w niezwykle krótkim czasie dostarczyć do Polski pierwszy sprzęt przeciwlotniczy. Sukcesy projektu „Małej Narwi” są bardzo pozytywnym sygnałem dla powodzenia współpracy PGZ-MBDA w szerszym projekcie NAREW, który będzie obejmował szeroki transfer technologii i wiedzy do Polski w segmencie techniki rakietowej i wyrzutni.”

„Mała Narew” oprócz samych zestawów przeciwlotniczych obejmuje również pakiet szkoleniowo-logistyczny. W ramach projektu PGZ i MBDA prowadzą integrację wybranych brytyjskich i polskich elementów systemów obrony powietrznej oraz zapewnia wsparcie techniczne dla zamówionego sprzętu na etapie eksploatacji. Kontrakt przewiduje dostawę pierwszej jednostki ogniowej w tym roku, a drugiej w 2023.

Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc