Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy Dassault Rafale w barwach greckich oblatany

Pierwszy Dassault Rafale w barwach Sił Powietrznych Grecji sfotografowany w czasie lotu próbnego. Fot. A.Gonzales

18 maja francuscy spotterzy opublikowali pierwsze zdjęcia wielozadaniowego samolotu bojowego Dassault Rafale w barwach Sił Powietrznych Grecji. Maszyna wykonywała lot próbny w oparciu o bazę lotniczą Istres-Le Tubé.

Pierwszy egzemplarz, dwumiejscowy, nosi rejestrację wojskową 401. Jest to wynik podpisania międzyrządowej umowy pomiędzy Grecją i Francją w sprawie zakupu osiemnastu egzemplarzy Dassault Rafale. Dwanaście z nich pochodzi z zasobów Sił Powietrznych Francji – dostawa pierwszej transzy jest zaplanowana na lipiec bieżącego roku. Pomimo tego mają pozostać na terenie Francji przez najbliższe tygodnie, co będzie związane ze szkoleniem greckiego personelu wojskowego na nowy typ samolotu. Zgodnie z harmonogramem proces przebazowania rozpocznie się w 2022 roku. Cała partia ma zostać dostarczona do końca 2023 roku. Macierzystą jednostką będzie 332. Eskadra stacjonująca w bazie lotniczej Tanagra.

Grecja jest czwartym eksportowym klientem na wielozadaniowe samoloty bojowe Dassault Rafale. Dodatkowo jest pierwszym pochodzącym z NATO. Istnieje szansa, że w bieżącym roku producent wraz z rządem francuskim zdobędzie dwa kolejne kontrakty eksportowe. Mowa o Chorwacji, która planuje zakup dwunastu maszyn bojowych (Francuzi oferowali w przetargu egzemplarze używane) oraz Indonezji (od 24 do 36 fabrycznie nowych).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc