Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chorwacja wybrała Dassault Rafale?

Umowa między rządami Chorwacji i Francji ma obejmować dostawę 12 używanych samolotów Rafale w aktualnie produkowanym standardzie F3R. Fot. Dassault

20 maja w chorwackich mediach pojawiły się niepotwierdzone informacje mówiące o wyborze przez rząd Chorwacji przyszłego typu samolotu bojowego. Władze mają oficjalnie zdecydować o zakupie 12 egzemplarzy myśliwców Dassault Rafale do dnia święta Sił Zbrojnych Chorwacji, czyli 28 maja.

Umowa między rządami Chorwacji i Francji ma obejmować dostawę 12 samolotów Rafale w aktualnie produkowanym standardzie F3R wraz z pakietem uzbrojenia, szkoleń i wsparcia eksploatacji. Wartość kontraktu ma wynosić blisko 1 mld EUR. Samoloty mają być używane i pochodzić z zasobów francuskiego lotnictwa wojskowego, najstarszy z nich ma mieć maksymalnie 10 lat. Jeżeli porozumienie zostanie zawarte jeszcze w tym roku, pierwsze sześć Rafale trafi do Chorwacji w 2024 r., a pozostałe w roku następnym.

Wojska lotnicze Chorwacji dysponują obecnie 12 mocno zużytymi samolotami myśliwskimi MiG-21bis i MiG-21UM (odpowiednio osiem i cztery egzemplarze). Poszukiwania ich następcy trwały od wielu lat, ale wciąż napotykały na problemy z finansowaniem zakupu. Najpoważniejszym konkurentem Rafale na „ostatniej prostej” były amerykańskie myśliwce Lockheed Martin F-16 Block 70.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Chorwacja wybrała Dassault Rafale?”

  1. 5 lutego 2021 o 12.23 pisałem:
    To trudny dylemat F-16 w najnowszym standardzie to bardzo dobry samolot, jeżeli używany Rafale byłby do wzięcia zmodernizowany do najnowszej konfiguracji wolałbym Francuza.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc