Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna partia samolotów Rafale trafi do Egiptu

Egipt, w ciągu najbliższych dni, podpisze kontrakt na zakup kolejnej partii samolotów Dassault Rafale, które dołączą do 23 już eksploatowanych maszyn tego typu. Fot. Siły Powietrzne Francji

4 maja Ministerstwo Obrony Egiptu poinformowało o zakupie kolejnej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale wraz z szerokim pakietem uzbrojenia podwieszanego.

Pakiet obejmuje 30 maszyn, które wraz z pakietem dodatkowym, mają kosztować około 4,5 mld USD. Co ciekawe, stoi to w sprzeczności z deklaracjami z ubiegłego roku, kiedy prezydent Emmanuel Macron ogłosił, że nie zgodzi się na sprzedaż broni do Egiptu ze względu na sygnały dotyczące pogwałcenia praw człowieka. Według przecieków medialnych, 85% kwoty kontraktu ma zostać pokryte z kredytu gwarantowanego przez rząd w Paryżu. Oficjalnie ma on być spłacany przez okres 10 lat.

Egipt jest pierwszym eksportowym użytkownikiem samolotów Dasasult Rafale. W lutym 2015 roku podpisano kontrakt na 24 samoloty wraz z szerokim pakietem uzbrojenia i wyposażenia dodatkowego (obejmującego m.in. pociski manewrujące MBDA SCALP). Ich dostawy zrealizowano w okresie 2015-2018. W styczniu 2019 roku, w katastrofie, utracono jeden z samolotów. W 2020 roku, po raz pierwszy, władze egipskie potwierdziły, że maszyny są wykorzystywane bojowo na obszarze Bliskiego Wschodu – w styczniu tego roku poinformowano o przynajmniej jednym ataku na obozy islamskich fundamentalistów na terenie Libii. W czerwcu 2016 roku rozpoczęto negocjacje w sprawie zakupu przynajmniej dwunastu kolejnych egzemplarzy.

Co ciekawe, to nie jedyna umowa negocjowana przez władze egipskie z producentami europejskimi. Cały czas toczą się bowiem rozmowy z Włochami w sprawie sprzedaży 24 wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter oraz takiej samej liczby maszyn szkolenia zaawansowanego Leonardo M346 Master.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Kolejna partia samolotów Rafale trafi do Egiptu”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc