Zaloguj

Kolejna partia samolotów Rafale trafi do Egiptu

Egipt, w ciągu najbliższych dni, podpisze kontrakt na zakup kolejnej partii samolotów Dassault Rafale, które dołączą do 23 już eksploatowanych maszyn tego typu. Fot. Siły Powietrzne Francji

4 maja Ministerstwo Obrony Egiptu poinformowało o zakupie kolejnej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale wraz z szerokim pakietem uzbrojenia podwieszanego.

Pakiet obejmuje 30 maszyn, które wraz z pakietem dodatkowym, mają kosztować około 4,5 mld USD. Co ciekawe, stoi to w sprzeczności z deklaracjami z ubiegłego roku, kiedy prezydent Emmanuel Macron ogłosił, że nie zgodzi się na sprzedaż broni do Egiptu ze względu na sygnały dotyczące pogwałcenia praw człowieka. Według przecieków medialnych, 85% kwoty kontraktu ma zostać pokryte z kredytu gwarantowanego przez rząd w Paryżu. Oficjalnie ma on być spłacany przez okres 10 lat.

Egipt jest pierwszym eksportowym użytkownikiem samolotów Dasasult Rafale. W lutym 2015 roku podpisano kontrakt na 24 samoloty wraz z szerokim pakietem uzbrojenia i wyposażenia dodatkowego (obejmującego m.in. pociski manewrujące MBDA SCALP). Ich dostawy zrealizowano w okresie 2015-2018. W styczniu 2019 roku, w katastrofie, utracono jeden z samolotów. W 2020 roku, po raz pierwszy, władze egipskie potwierdziły, że maszyny są wykorzystywane bojowo na obszarze Bliskiego Wschodu – w styczniu tego roku poinformowano o przynajmniej jednym ataku na obozy islamskich fundamentalistów na terenie Libii. W czerwcu 2016 roku rozpoczęto negocjacje w sprawie zakupu przynajmniej dwunastu kolejnych egzemplarzy.

Co ciekawe, to nie jedyna umowa negocjowana przez władze egipskie z producentami europejskimi. Cały czas toczą się bowiem rozmowy z Włochami w sprawie sprzedaży 24 wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter oraz takiej samej liczby maszyn szkolenia zaawansowanego Leonardo M346 Master.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Kolejna partia samolotów Rafale trafi do Egiptu”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc