Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Indie bliżej zakupu trzeciej transzy samolotów P-8I Neptune

Departament Stanu zatwierdził sprzedaż do Indii trzeciej partii samolotów P-8I Neptune. Fot. Boeing

30 kwietnia amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na sprzedaż do Indii kolejnej (trzeciej) partii samolotów patrolowych bazowania lądowego Boeing P-8I Neptune.

Zgodnie z zapisami procedury FMS zgodna Departamentu Stanu otwiera możliwość sprzedaży sprzętu wojskowego, o ile sprzeciwu nie wyrazi Kongres Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo moment przesłania dokumentacji do amerykańskiej władzy ustawodawczej jest także momentem upublicznienia szczegółów potencjalnej transakcji.

Zgodnie z nimi wiadomo, że Indie są zainteresowane zakupem sześciu samolotów Boeing P-8I Neptune, które wraz z pakietem dodatkowym, mają kosztować do 2,4 mld USD. Poza samolotami umowa objęłaby także dwa zapasowe systemy łączności MIDT-JTRS, sześć zapasowych sensorów ostrzegających o odpalonych pociskach AN/AAR-54, dwa zapasowe układy nawigacyjne GPS/EGI. Standardowo pakiet obejmuje także wsparcie logistyczne i szkoleniowe ze strony władz Stanów Zjednoczonych.

W ciągu lat Indie sukcesywnie powiększają flotę samolotów patrolowych Boeing P-8I Neptune. W 2009 roku zamówiono osiem egzemplarzy, które dostarczono w latach 2013-2015. W 2016 roku podpisano kontrakt na cztery kolejne, których proces dostaw rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku. W tym samym czasie rząd Indii zautoryzował plan zakupu kolejnych maszyn - początkowo zakładano dwanaście sztuk, jednak czynniki budżetowe ograniczyły (przynajmniej na razie) ich liczbę do sześciu). Co należy podkreślić, obok realizacji zadań patrolowo-dozorowych nad obszarami morskimi, P-8I Neptune (m.in. dzięki zabudowanej konfiguracji wyposażenia pokładowego) są także wykorzystywane w charakterze maszyn rozpoznawczych nad obszarami lądowymi - m.in. w latach 2017 i 2019 prowadziły liczne loty wzdłuż granic z Pakistanem oraz Chinami, co było związane z rosnącym napięciem pomiędzy Indiami oraz tymi państwami. Dodatkowo są wykorzystywane do pilnych lotów transportowych, m.in. w bieżącym roku wykorzystywano je do transportu szczepionek na Covid-19 na Seszele.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc