Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Indie rozpoczynają odbiory kolejnych P-8I Neptune

18 marca media indyjskie poinformowały, że w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się proces odbioru pierwszego samolotu patrolowego bazowania lądowego Boeing P-8I Neptune, który pochodzi z drugiej transzy zamówionej w 2016 roku.

Cztery zakontraktowane samoloty mają zostać dostarczone do stycznia 2022 roku. Według planów, który może zostać zakłócony przez czynniki epidemiologiczne, pierwszy P-8I Neptune z drugiej transzy ma trafić do Indii w maju. Dołączą do ośmiu egzemplarzy, które zostały zamówione w 2009 roku – pierwszy z nich trafił do użytkownika w grudniu 2012 roku. Od tego czasu zbierają pozytywne oceny w Indiach o czym świadczą dodatkowe zakupy – cztery w 2016 roku, a w 2019 roku rząd autoryzował plan kupna kolejnych sześciu.

Obok zadań patrolowych nad obszarami morskimi indyjskie P-8I Neptune prowadzą działania patrolowo-rozpoznawcze nad lądem. W lutym 2020 roku Szef Sztabu Indyjskich Sił Zbrojnych poinformował, że P-8I Neptune wykonywały także loty przy granicy z Chinami w 2017 roku, a w 2019 roku przy lądowej granicy z Pakistanem.

Obecnie Indie są jednym z trzech eksportowych użytkowników samolotów rodziny Boeing P-8. Dwanaście egzemplarzy jest eksploatowanych w Australii, a pierwsze dwa (z dziewięciu zamówionych) odebrała Wielka Brytania. Dodatkowo uruchomiono już finansowanie budowy dla kolejnych – Norwegii, Nowej Zelandii oraz Republiki Korei.

(ŁP) Foto: Boeing
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc