Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

F-35A Lightning II nad państwami bałtyckimi

W Estonii, przez najbliższe miesiące, będą stacjonować włoskie F-35A Lightning II. Fot. Ministerstwo Obrony Estonii

30 kwietnia w estońskiej bazie lotniczej Ämari wylądowały cztery wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II należące do Sił Powietrznych Włoch. Jest to element rotacji misji Baltic Air Policing, którą realizują państwa NATO w Europie Centralnej.

Dla włoskich F-35 Lightning II to trzecia misja ekspedycyjna. Dwukrotnie samoloty operowały w ramach misji Icelandic Air Policing, która zabezpiecza przestrzeń powietrzną Islandii. Dodatkowo maszyny gościły już w Europie Centralnej wcześniej - m.in. w styczniu 2020 roku jeden z włoskich F-35A Lightning II był “tłem” do podpisania międzyrządowej umowy pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi dotyczącej zakupu dla Sił Powietrznych 32 samolotów tego typu.

Włoskie F-35A Lightning II należą do 32° Stormo stacjonującego na co dzień w bazie Amendola. Ich przebazowanie do Estonii wspierał wielozadaniowy samolot tankowania powietrznego Boeing KC-767A należący także do Sił Powietrznych Włoch. W Ämari włoski kontyngent zastąpił Niemców, którzy realizowali loty na samolotach Eurofighter. Z całą pewnością obecność F-35A Lightning II w regionie spowoduje wzrost aktywności wywiadowczej Rosji.

Uzupełnieniem dla włoskich F-35A Lightning II stacjonujących w Ämari będą hiszpańskie samoloty Eurofighter, które przebazowano 29 kwietnia do litewskiej bazy lotniczej Šiauliai. Najprawdopodobniej wiosenna rotacja Baltic Air Policing zostanie jeszcze wzmocniona kontyngentem tureckim, który trafi do trzeciej z wysuniętych baz lotniczych NATO w regionie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc