Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Francuzi zamawiają kolejne Dassault Rafale

Fot. Dassault Aviation

12 stycznia koncern Dassault Aviation poinformował, że pod koniec grudnia Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia (DGA) podpisała kontrakt dotyczący zamówienia kolejnej partii produkcyjnej wielozadaniowych samolotów bojowych Rafale.

Grudniowy kontrakt, znany jako Tranche 5, obejmuje 42 egzemplarze w jednomiejscowej konfiguracji F4. Cała partia ma trafić do Sił Powietrznych i Kosmicznych Republiki Francuskiej. Ich dostawy mają rozpocząć się w 2027 roku, wraz z obecnymi zamówieniami eksportowymi pozwolą na utrzymanie linii produkcyjnej do połowy lat 30. XXI wieku.

Nowa umowa oznacza, że liczba Rafale zamówionych przez DGA przekroczyła 200 egzemplarzy (234). Jednocześnie to kolejny, w ostatnich tygodniach, sukces programu. Na początku stycznia producent poinformował o zawarciu umowy na trzecią transzę Rafale przeznaczonych dla Indonezji, które podobnie jak maszyny dla Francji zakontraktowano w 2023 roku.

Co należy podkreślić, w ostatnich latach program odniósł gigantyczny sukces eksportowy. Siedem państw świata zamówiło 285 samolotów (w tym 24 pochodzące z zasobów Sił Powietrznych i Kosmicznych Republiki Francuskiej) – trafiły bądź trafią do Egiptu, Kataru, Indii, Grecji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indonezji oraz Chorwacji. Cały czas istnieje możliwość kontynuacji zamówień przez powyższych użytkowników (m.in. spodziewane jest podpisanie kolejnego kontraktu z Indiami). Dodatkowo producent, z pomocą rządu, prowadzi działania marketingowe w nowych miejscach świata. Wśród potencjalnych kupców wymienia się m.in. Serbię, Uzbekistan czy Kazachstan.

W 2023 roku producent dostarczył 13 egzemplarzy (jeden mniej niż w 2022 roku). Obecnie Dassault Aviation dysponuje twardymi kontraktami na 211 Rafale.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc