Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dassault Aviation przekazał Grecji pierwszy egzemplarz samolotu Rafale

Dassault Aviation dostarczył Grecji pierwszy egzemplarz samolotu Rafale. Fot. Dassault Aviation

21 lipca w zakładach Dassault Aviation w Istres odbyła się uroczystość formalnego przekazania Ministerstwu Obrony Grecji pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego Rafale F3R.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, w tym minister obrony Grecji. Umowa na zakup osiemnastu egzemplarzy została podpisana 25 stycznia bieżącego roku, a pierwszy egzemplarz w barwach nowego użytkownika (pochodzący z zasobów Sił Powietrznych Francji) został oblatany w Istres w maju bieżącego roku. Jest to egzemplarz dwumiejscowy i nosi wojskową rejestrację 401. Według deklaracji pierwsza partia (sześciu sztuk), która ma być dostarczana Grekom w tempie jeden egzemplarz w miesiącu, pozostanie na terytorium Francji do czasu zakończenia procesu szkolenia przez pierwszą grupę greckich pilotów oraz członków personelu technicznego. W grudniu zostaną przebazowane do bazy Tanagra w Grecji, gdzie rozpocznie się proces przezbrajania jednej z eskadr lotnictwa wojskowego. Wraz z samolotami dostawy obejmą także uzbrojenie, które ma obejmować kierowane pociski produkcji MBDA: Meteor, manewrujące SCALP EG i przeciwokrętowe Exocet.

Zakup Rafale to element programu modernizacji technicznej Sił Powietrznych Grecji. Obok niego drugim ważnym jest modernizacja 84 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon do standardu F-16V oraz deklaracja zakupu około 20 Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Jak podkreślają Francuzi, rozpoczęcie dostaw samolotów Rafale to kolejny etap współpracy z Grecją. W 1974 roku do służby w tym kraju wdrożono Mirage F1, w 1985 roku dołączyły Mirage 2000, a w 2000 Mirage 2000-5.

Grecja jest pierwszym eksportowym użytkownikiem samolotów Dassault Rafale w NATO. Wkrótce do tej listy dołączy także Chorwacja, której władze wybrały ofertę francuską w przetargu na zakup dwunastu wielozadaniowych maszyn bojowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc