Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Greccy piloci rozpoczęli szkolenie na Dassault Rafale

Pierwsi Greccy piloci rozpoczęli szkolenie otwierające drogę do pilotowania wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale. Fot. Siły Powietrzne Francji

5 kwietnia media greckie poinformowały, że pierwsza grupa pilotów Sił Powietrznych tego kraju trafiła do Francji w celu szkolenia na nowym typie samolotu – Dassault Rafale.

Do Francji trafiło trzech pilotów, którzy dotychczas latali na wielozadaniowych Mirage 2000, a także jeden, który „przesiada się” z Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon. Wszyscy mają zostać przeszkoleni do poziomu instruktora, co umożliwi później szkolenia kolejnej grupy ośmiu pilotów. Proces jest realizowany w kilku etapach, początkowo Grecy przechodzą szkolenie teoretyczne, po którym rozpoczną się loty na symulatorach. Ich zaliczenie pozwoli na rozpoczęcie wykonywania zadań w powietrzu na dwumiejscowych Rafale z francuskimi instruktorami. Ostatnim etapem będą samodzielne loty. Według wstępnych informacji, dotychczas proces nie napotkał na żadne problemy.

Pierwsze sześć Rafale zostanie dostarczonych do Grecji w lecie bieżącego roku. Łącznie rząd w Atenach zamówił osiemnaście egzemplarzy, dwanaście z nich ma pochodzić z zasobów Sił Powietrznych Francji – przed przekazaniem nowym właścicielom przejdą proces modernizacji do standardu F3-R. Międzyrządowa umowa obejmująca zakup Rafale została podpisana w styczniu bieżącego roku. Wdrożenie do eksploatacji maszyn nowego pokolenia pozwoli na zastąpienie samolotów Dassault Mirage 2000EGM i jest jednym z elementów modernizacji sprzętowej Sił Powietrznych Grecji. Obejmuje także modernizację 84 Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon do standardu F-16V, a także planowany zakup około 20 F-35A Lightning II tego samego producenta.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Greccy piloci rozpoczęli szkolenie na Dassault Rafale”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc