Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

US Air Force oficjalnie prezentuje Boeing F-15EX

7 kwietnia US Air Force podała oficjalną nazwę wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F-15EX. Fot. USAF

7 kwietnia w bazie lotniczej Eglin na Florydzie odbyła się uroczystość prezentacji pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego Boeing F-15EX. Była to także okazja do ujawnienia oficjalnej nazwy maszyny – Eagle II.

Dotychczas do bazy Eglin Boeing dostarczył pierwszy egzemplarz. Wkrótce dołączy do niego drugi. Przedstawiciele Departamentu Obrony wskazują na wysoki, rzadko spotykany priorytet produkcyjny. Pierwsza ósemka F-15EX Eagle II została zamówiona w lipcu ubiegłego roku. Normalny tryb produkcji zakłada rozpoczęcie dostaw w ciągu 36 miesięcy od podpisania kontraktu. Docelowo jednostki Gwardii Narodowej mają otrzymać do 144 egzemplarzy seryjnych, które zastąpią większość z obecnie eksploatowanych myśliwskich F-15C/D Eagle. Rosnące zużycie operacyjne wynikające z zabezpieczenia przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych i wsparcia sojuszników poza granicami kraju spowodowało, że większość samolotów przekroczyła już pierwotne resursy techniczne i pilnie wymaga wymiany.

Pierwsza ósemka F-15EX trafi do ośrodka doświadczalnego US Air Force w Eglin na Florydzie, gdzie prowadzone będą badania i wypracowane zostaną procedury użycia. Pierwszy lot został wykonany 2 lutego 2021 roku w St. Louis, a 10 marca przekazano go zamawiającemu.

Dla Boeinga program F-15EX może stanowić kolejny sukces marketingowy. Poza deklarowanymi 144 egzemplarzami dla jednostek Gwardii Narodowej konstrukcja budzi zainteresowanie potencjalnych użytkowników eksportowych. Wśród nich wymienia się Izrael (prawdopodobnie zakupi 25 sztuk), Indonezję (władze w Dżakarcie deklarują zakup 16 sztuk, umowa miałaby zostać podpisana do końca 2022 roku) oraz Indie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “US Air Force oficjalnie prezentuje Boeing F-15EX”

  1. Ciekawe jak ma się całokształt kosztów eksploatacji samolotów F-15EX do obecnych polskich starych wersji Mig-29 przy równej liczbie godzin operacyjnych? Zarówno w rocznym zestawieniu jak i w dłuższej perspektywie.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc