Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Oficjalna prezentacja F-35A Lightning II dla Danii

7 kwietnia w Fort Worth odbyła się uroczystość prezentacji pierwszego egzemplarza F-35A Lightning II przeznaczonego dla Danii. Fot. Lockheed Martin

7 kwietnia w zakładach korporacji Lockheed Martin w Fort Worth w Teksasie odbyła się formalna uroczystość prezentacji pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego F-35A Lightning II przeznaczonego dla Królewskich Sił Powietrznych Danii.

Ze względu na pandemię COVID-19, część gości (w tym minister obrony Danii) uczestniczyli w wydarzeniu w sposób zdalny. Była to także okazja dla innych obserwatorów uczestniczenia w tym wydarzeniu. Przedstawiciele producenta i przyszłego użytkownika wskazywali wieloletnią współpracę pomiędzy siłami zbrojnymi Danii oraz korporacją Lockheed Martin – obecnie wśród produktów, które znajdują się w duńskiej eksploatacji można wymienić wielozadaniowe samoloty bojowe F-16AM/BM Fighting Falcon, transportowe C-130J Super Hercules i śmigłowce MH-60R Seahawk.

Jak wskazali przedstawiciele strony duńskiej, w ich opinii F-35A stanie się podobną legendą jak, konstrukcja, którą wypiera z linii, czyli F-16AM/BM. Po raz kolejny wskazano, że możliwości maszyny w istotny sposób zmienią pole walki.

Dania dołączyła do programu Joint Strike Fighter w 1997 roku. Dzięki temu podmioty należące do tego państwa otrzymały udziały w produkcji komponentów do każdego F-35 dostarczanego przez Lockheed Martina. Można tu wymienić firmy Terma A/S i Multicut A/S, które dostarczają m.in. pylony na podwieszenia zewnętrzne oraz inne części samolotów i wyposażenia pokładowego. Na mocy międzyrządowej umowy FMS Duńczycy zamówili 27 samolotów - pierwszy z nich (L-001) jeszcze w kwietniu zostanie przebazowany z Fort Worth do bazy lotniczej Luke w stanie Arizona, gdzie będzie wspierać proces szkolenia personelu wojskowego Królewskich Sił Powietrznych Danii.

Dotychczas Lockheed Martin dostarczył ponad 600 seryjnych samolotów bojowych rodziny F-35 Lightning II, które wylatały niemal 370 tys. godzin. Dotychczas przeszkolono ponad 1300 pilotów i blisko 10 500 techników.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc