Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzecia fregata MEKO A200 dla Egiptu

Fot. thyssenkrupp Marine Systems

15 grudnia w Bremerhaven, spółka thyssenkrupp Marine Systems przekazała fregatę Al-Qadeer Marynarce Wojennej Arabskiej Republiki Egiptu.

Al-Qadeer (909) to trzecia i ostatnia fregata typu MEKO A200, zbudowana Republice Federalnej Niemiec. dla egipskiej floty. Ponieważ thyssenkrupp Marine Systems (tkMS) wśród własnych aktywów nie dysponuje zakładem specjalizującym się w budowie okrętów nawodnych. Jego podstawowy model realizacji kontraktów na budowę takich jednostek zakłada udział partnerów zewnętrznych zarówno krajowych, jak również zagranicznych. W przypadku programu produkcji fregat dla Egiptu jako niemiecki partner stoczniowy wybrana została firma zajmująca się produkcją konstrukcji stalowych Stahlbau Nord, dysponująca dwoma zakładami zlokalizowanymi w Bremie i Bremerhaven. Czwarty okręt powstaje już w Egipcie na podstawie transferu technologii. Niedawno odbyło się jego wodowanie w Alexandria Shipyard w Aleksandrii. Kontrakt na cztery fregaty został podpisany we wrześniu 2018 roku, a prace projektowe formalnie rozpoczęły się w sierpniu 2019 roku. Pierwsze cięcie stali do produkcji prototypu miało miejsce już we wrześniu 2019 roku, a wodowanie pierwszej jednostki odbyło się w kwietniu 2021 roku.

Budowa Al-Qadeera rozpoczęła się jesienią 2020 roku, stępkę położono w kwietniu 2022, zaś chrzest odbył się w październiku 2022 roku. Niebawem rozpocznie się rejs dostawczy okrętu do Aleksandrii. Przekazanie fregaty kończy niemiecką część produkcji jednostek tej serii dla Marynarce Wojennej Arabskiej Republiki Egiptu.

Omawiane fregaty nie są pierwszymi jednostkami pływającymi zbudowanymi w Niemczech dla Egiptu. Wcześniej tkMS w swojej stoczni w Kilonii wyprodukował cztery okręty podwodne typu 209EN (209/1400mod). Ostatniego z nich dostarczono odbiorcy w 2021 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc