W skład konsorcjum wschodzą spółki Airbus Defence and Space, Planet, Deimos Imaging, IGN-France i space4environment. Kontrakt stanowi część realizowanego na potrzeby Unii Europejskiej programu obserwacji Ziemi „Copernicus” i przewiduje pokrycie jeszcze w 2018 roku sześciu milionów kilometrów kwadratowych 39 krajów świeżo pozyskanymi satelitarnymi obrazami optycznymi bardzo wysokiej rozdzielczości.
Specyfika zorientowanych na wyniki warunków zamówienia skłoniła europejskie firmy zajmujące się obserwacją naszego globu do połączenia sił i złożenia wspólnej, skoordynowanej oferty, w której każdy z oferentów mógł zaproponować najlepsze ze swoich usług. W przedstawionym rozwiązaniu członkowie koncernu sięgają po najnowsze rozwiązania techniczne dostępne w dziedzinie obrazowania satelitarnego i przetwarzania obrazu. Mają one umożliwić pozyskiwanie nowych danych na bezprecedensową skalę i z bezprecedensową prędkością. Dane te zasilą rozwiązania geoinformacyjne koordynowane przez Europejską Agencję ds. Środowiska (EEA), we współpracy z którą instytucje i rządy państw europejskich wdrażają swoje własne, krajowe programy ochrony środowiska i gospodarki przestrzennej.
Gromadzone dane będą dostępne dla użytkowników instytucjonalnych, zarówno ogólnoeuropejskich, jak i krajowych. Posłużą m.in. do stworzenia aktualnych informacji o zagospodarowaniu terenu (np. lasach, obszarach miejskich, rzekach i jeziorach) w 39 krajach Europy.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu