Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

SpaceX wyniósł na orbitę statek transportowy

Fot. Northrop Grumman

30 stycznia z Centrum Lotów Kosmicznych, które znajduje się na Przylądku Canaveral na Florydzie, wystartowała rakieta nośna Falcon 9 Block 5 należąca do firmy SpaceX. Jej celem było wyniesienie transportowego statku kosmicznego S.S. Patricia “Patty” Hilliard Robertson.

Misja NG-20 jest dwudziestą operacją dostarczenia ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Operatorem statku jest korporacja Northrop Grumman, a misja jest realizowana w ramach federalnej umowy pomiędzy NASA oraz podmiotami prywatnymi. Najważniejszą ciekawostką NS-20 jest fakt, że po raz pierwszy operacja została przeprowadzona z wykorzystaniem rakiety nośnej Falcon 9 Block 5 – dotychczasowe starty odbywały się z pomocą spółki United Launch Alliance (trzy) bądź zasobów własnych Northrop Grumman (rakiety nośne serii Antares). Niestety brak dostępu do silników rakietowych (pochodzących z Rosji oraz Ukrainy) spowodował, że SpaceX będzie wspierać konkurenta w przynajmniej trzech startach.

Styczniowa misja z sukcesem wyniosła statek na orbitę. Zabrany ładunek ma masę 3748 kg, w tym robot chirurgiczny (po raz pierwszy na ISS), drukarka 3D przeznaczona do prób wytwarzania niewielkich przedmiotów przy zerowej grawitacji, a także części zamienne, zapasy żywności i materiały do kontynuacji innych eksperymentów. Zgodnie z deklaracjami statek ma dokować do ISS przez okres 100 dni – po odłączeniu i wykonaniu manewru zejścia z orbity ma spłonąć w atmosferze.

Poza korporacją Northrop Grumman komercyjne loty zaopatrzeniowe wykonują inne amerykańskie podmioty. Mowa o firmie SpaceX (wykonano dziewięć misji, a kolejnych sześć jest zaplanowanych na lata 2024-26) oraz Sierra Nevada (zaplanowano sześć misji).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc