30 stycznia z Centrum Lotów Kosmicznych, które znajduje się na Przylądku Canaveral na Florydzie, wystartowała rakieta nośna Falcon 9 Block 5 należąca do firmy SpaceX. Jej celem było wyniesienie transportowego statku kosmicznego S.S. Patricia “Patty” Hilliard Robertson.
Misja NG-20 jest dwudziestą operacją dostarczenia ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Operatorem statku jest korporacja Northrop Grumman, a misja jest realizowana w ramach federalnej umowy pomiędzy NASA oraz podmiotami prywatnymi. Najważniejszą ciekawostką NS-20 jest fakt, że po raz pierwszy operacja została przeprowadzona z wykorzystaniem rakiety nośnej Falcon 9 Block 5 – dotychczasowe starty odbywały się z pomocą spółki United Launch Alliance (trzy) bądź zasobów własnych Northrop Grumman (rakiety nośne serii Antares). Niestety brak dostępu do silników rakietowych (pochodzących z Rosji oraz Ukrainy) spowodował, że SpaceX będzie wspierać konkurenta w przynajmniej trzech startach.
Styczniowa misja z sukcesem wyniosła statek na orbitę. Zabrany ładunek ma masę 3748 kg, w tym robot chirurgiczny (po raz pierwszy na ISS), drukarka 3D przeznaczona do prób wytwarzania niewielkich przedmiotów przy zerowej grawitacji, a także części zamienne, zapasy żywności i materiały do kontynuacji innych eksperymentów. Zgodnie z deklaracjami statek ma dokować do ISS przez okres 100 dni – po odłączeniu i wykonaniu manewru zejścia z orbity ma spłonąć w atmosferze.
Poza korporacją Northrop Grumman komercyjne loty zaopatrzeniowe wykonują inne amerykańskie podmioty. Mowa o firmie SpaceX (wykonano dziewięć misji, a kolejnych sześć jest zaplanowanych na lata 2024-26) oraz Sierra Nevada (zaplanowano sześć misji).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu