Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

SpaceX wyniósł na orbitę nowe ładunki wojskowe

Fot. SpaceX

15 stycznia z centrum lotów kosmicznych zlokalizowanym na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Falcon Heavy należąca do firmy SpaceX. Jej celem było wyniesienie ładunków wojskowych należących do U.S. Space Force.

Misja USSF-67 jest pierwszą operacją wyniesienia satelitów o przeznaczeniu wojskowym w Stanach Zjednoczonych. Ładunkiem rakiety Falcon Heavy był satelita łączności CBAS-2 oraz platforma LDPE-3A, której zadaniem było przetransportowanie na inne orbity pięciu małych satelitów wojskowych – zgodnie z komunikatem, dwa z nich to prototypowe urządzenia mające na celu sprawdzenie w praktyce rozwiązań technicznych związanych z obserwacją innych obiektów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej. Trzy pozostałe to urządzenia opracowane przez biuro ds. rozwoju potencjału kosmicznego U.S. Space Force – dwa są prototypowymi urządzeniami zaprojektowanymi do praktycznego sprawdzenia nowych technik śledzenia obiektów kosmicznych, a trzeci mikrosatelita bezpiecznej łączności.

Na życzenie klienta szczegóły misji nie są publikowane. Wiadomo, że dwa pomocnicze stopnie rakiety Falcon Heavy wylądowały na Przylądku Canaveral i zostaną wykorzystane do kolejnych misji. I stopień spadł do Oceanu Atlantyckiego i nie zostanie wydobyty.

W tym roku SpaceX, z wykorzystaniem rakiet Falcon Heavy, ma zrealizować dwa starty na zamówienie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Druga misja, USSF-52, jest zaplanowana na kwiecień. Dodatkowo, z wykorzystaniem mniejszych Falcon 9 Block 5, będą wykonywane inne loty – najbliższy 18 stycznia (wyniesienie na orbitę nowego satelity systemu nawigacji GPS – GPS III-06 Amelia Earhart).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc