Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

ANASIS-II na orbicie

20 lipca z centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Falcon 9 Block 5, której celem było wyniesienie na orbitę Ziemi satelity komunikacyjnego ANASIS-II. Jego użytkownikiem będą siły zbrojne Republiki Korei.

Start odbył się w godzinach popołudniowych czasu lokalnego. Jak informuje firma SpaceX, cała procedura zakończyła się pełnym sukcesem – satelita znalazł się na właściwej orbicie, a pierwszy człon rakiety Falcon 9 wylądował na pokładzie barki-lądowiska.

Satelita ANASIS-II został zbudowany przez koncern Airbus Defence and Space. Został zamówiony przez południowokoreańską agencję DAPA w 2014 roku – głównym realizatorem projektu była korporacja Lockheed Martin, która w 2016 roku zleciła budowę (jako podwykonawcy) europejskiemu gigantowi. Jest to pierwszy satelita w Republice Korei przeznaczony do zapewnienia łączności dla sił zbrojnych tego kraju.

Firma SpaceX pomimo swojego komercyjnej działalności, wykonuje usługi wynoszenia w przestrzeń kosmiczną satelitów na rzecz Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz innych państw świata. W czerwcu bieżącego roku był to satelita systemu łączności GPS (GPS III-03). Kolejny start na rzecz US Space Force zaplanowano we wrześniu, kiedy na orbitę ma trafić GPS III-04. W bieżącym roku planowany jest także start rakiet Falcon 9 z satelitami rozpoznawczymi przeznaczonymi dla niemieckich i amerykańskich służb wywiadowczych.

(Łukasz Pacholski) Foto: SpaceX
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc