Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rekordowy start rakiety Falcon 9

Rakieta nośna Falcon 9 Block 5 ustanowiła rekord wynosząc w przestrzeń kosmiczną 143 satelity. Fot. SpaceX

24 stycznia z centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała na orbitę okołoziemską rakieta nośna Falcon 9 Block 5 należąca do firmy SpaceX. W całym wydarzeniu nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że był to rekordowy lot pod względem ładunku.W ramach misji rakieta wyniosła na orbitę 143 satelitów należących do użytkowników komercyjnych oraz rządowych (NASA oraz Departament Obrony Stanów Zjednoczonych). Tym samym SpaceX pobiła rekord należący do Indii – w lutym 2017 roku rakieta nośna PSLC-XL wyniosła w przestrzeń 104 satelity różnych typów.

Podstawowym zadaniem lotu rakiety Falcon 9 Block 5 było wyniesienie kolejnej partii dziesięciu satelitów łączności Starlink (10 sztuk). Pozostałe obejmowały niewielkie satelity CubeSat, których zadaniem ma być testowanie nowych rozwiązań technicznych na rzecz nauki i sektora kosmicznego. Dla samej rakiety był to ósmy lot w przestrzeń kosmiczną, podobne jak (już niemal rutynowo) wcześniej lądowała później na pokładzie statku na wodach Oceanu Atlantyckiego.Według obecnych deklaracji atrakcyjna oferta powoduje, że w najbliższych miesiącach należące do firmy SpaceX rakiety Falcon 9 mają wynosić coraz więcej ładunków tego typu. Kolejny start zaplanowano w lutym (do teraz zadeklarowano dziesięć ładunków), a kolejne w marcu, maju i czerwcu. Z całą pewnością start czerwcowy może być niezwykle ciekawy, gdyż wśród satelitów znajdzie się także ładunek z Polski.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Rekordowy start rakiety Falcon 9”

  1. Czyli zgodnie z przewidywaniami w tym miesiącu powinien startować ładunek z Polski. Chyba, że są jakieś obsuwy w harmonogramie...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc