Zaloguj

SpaceX pomoże w misjach na Księżyc

27 marca amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o podpisaniu umowy z firmą SpaceX, która jako komercyjny partner, ma realizować usługi wsparcia logistycznego dla stacji kosmicznej Lunar Gateway.

Na mocy umowy o maksymalnej wartości do 7 mld dolarów, SpaceX ma realizować usługę przez okres piętnastu lat wynosząc w kosmos ładunki niezbędne do utrzymania stacji, a także przeznaczone dla realizacji misji na Księżycu. Jest to kontynuacja współpracy, obecnie SpaceX wspiera NASA oraz innych partnerów we wsparciu logistycznym dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Do wykonania powyższych usług firma SpaceX planuje zbudować nowy statek – Dragon XL, który ma być wynoszony w przestrzeń za pomocą rakiety nośnej Falcon Heavy. Według deklaracji ma pozwolić na dostarczanie do 5 ton ładunków (w części hermetycznej oraz zewnętrznej).

W ramach projektu Lunar Gateway planowana jest budowa nowej stacji kosmicznej, której budowa ma zostać zrealizowana w latach 20. bieżącego wieku. Ma być ważnym punktem w programie powrotu człowieka na Księżyc, a później lotu na Marsa. Obecnie prowadzone są prace przy pierwszych modułach, które będą wyniesione w przestrzeń kosmiczną w latach 2022-23.

Źródło: Portal Kosmiczny (fot.: SpaceX)

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc