Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

SpaceX dostarczył satelitę systemu GPS na orbitę

Rakieta nośna Falcon 9 z satelitą GPS przed startem. Fot. SpaceX

5 listopada z centrum lotów kosmicznych zlokalizowanego na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała należąca do firmy SpaceX rakieta nośna Falcon 9 Block 5. Jej ładunkiem był satelita systemu nawigacji GPS o nazwie własnej Sacagawea.

Formalnym zleceniodawcą i operatorem ładunku są US Space Force, nowy rodzaj amerykańskich sił zbrojnych, który przejął od pozostałych realizowanie programów kosmicznych. Jednocześnie jest to druga usługa SpaceX na rzecz US Space Force. Co należy podkreślić był to 101. udany start rakiety nośnej rodziny Falcon 9 w historii programu (tylko w październiku wystrzelono trzy z nich). Po starcie zrealizowano wszystkie cele misji – satelita został umieszczony na wskazanej orbicie, a pierwszy człon bezpiecznie wrócił na Ziemię (lądując na pływającym lądowisku). To zaś umożliwi jego kolejne wykorzystanie. Obok działań komercyjnych, SpaceX jest ważnym partnerem dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, kolejny start z ładunkiem wojskowym zaplanowano na 18 listopada.

Satelita Sacagawea jest czwartym egzemplarzem należącym do wersji GPS Block III – wszystkie otrzymają nazwy własne na część odkrywców i badaczy (dotychczasowe to Vespucci, Magellan oraz Matthew Henson). Seria Block III została zaprojektowana przez korporację Lockheed Martin, która zbuduje także dziesięć satelitów. Według planów ostatni z nich zostanie wyniesiony na orbitę w 2023 roku.

Satelity GPS Block III mają masę 3880 kg i żywotność 15 lat. W stosunku do poprzedników umożliwiają jeszcze precyzyjniejsze ustalenie pozycji. Pozwolą na generacyjną wymianę obecnie używanych urządzeń wersji Block IIR (wystrzelone w latach 1997-2004) - łącznie na orbicie znajduje się obecnie 35 satelitów systemu GPS, które umożliwiają utrzymanie precyzyjnej nawigacji dla sprzętu wojskowego oraz użytkowników cywilnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc