Oprogramowanie i urządzenia systemu BMS Hektor zapewniają współpracę z urządzeniami nawigacji pokładowej oraz wieloma środkami transmisyjnymi, takimi jak: szerokopasmowe radiostacje pokładowe IP i radiostacje osobiste IP, wąskopasmowe radiostacje pokładowe KF i UKF oraz taktyczne terminale satelitarne.
Infrastruktura teleinformatyczna SZW BMS Hektor może być zainstalowana w pojazdach, m.in. na kołowym transporterze opancerzonym Rosomak. System Zarządzania Walką BMS Hektor firmy KenBIT współpracuje z elementami polowego systemu teleinformatycznego eksploatowanymi w Siłach Zbrojnych RP: Cyfrowym Systemem Łączności Radioliniowo-Przewodowej ZT Storczyk 2000, Zintegrowanymi Węzłami Teleinformatycznymi KTSA Jaśmin, czy Przenośno-Przewoźnym Terminalem Satelitarnym Fikus. System odbiera sygnały z sensorów alarmowych i czujników pokładowych, stanowiących wyposażenie pojazdów, np. KTO Rosomak. Ponadto SZW BMS Hektor pozwala na zaawansowaną interoperacyjność z jednostkami innych państw NATO w ramach wymiany informacji.
Oprogramowanie Systemu Zarządzania Walką BMS Hektor może zostać zainstalowane na komputerach klasy PC, serwerach i osobistych terminalach komputerowych klasy PDA. Obejmuje dwa zasadnicze moduły:
❚ moduł (oprogramowanie) BMS (ang. Battlefield Management System) – systemu zarządzania polem walki,
❚ moduł (oprogramowanie) BFT (ang. Blue Force Tracking) – bojowego systemu satelitarnego identyfikacji i informacji. Umożliwia monitoring położenia wojsk własnych.
Oprogramowanie wykorzystuje nowatorskie technologie, dotąd niestosowane w Polsce w systemach wojskowych. Podstawą działania jest język programowania nowej generacji Java i wiele nowoczesnych komponentów, jak: serwer aplikacyjny JBoss, technologia EJB, Framework Hibernate, Oracle i JAAS.
Aplikacja oprogramowania SZW BMS Hektor ma interfejs użytkownika w języku polskim i angielskim. Istnieje możliwość obsługi oprogramowania BMS z użyciem interfejsu dotykowego zarówno w warunkach dziennych, jak i nocnych.
Modułowa budowa aplikacji pozwala na stworzenie wyspecjalizowanego stanowiska pracy o różnym zakresie odpowiedzialności i dodawanie nowych funkcjonalności, zaspokajając rosnące potrzeby w miarę pojawiania się nowych standardów wymiany informacji. System może pracować w trybie samodzielnym i rozproszonym, co znacząco zwiększa jego wydajność przez uruchamianie poszczególnych usług/modułów systemu (MIP, serwer map itd.) na oddzielnych komputerach obiektu.
Oprogramowanie BMS ma zaimplementowane najnowsze mechanizmy NFFI i unormowania programu MIP, w tym mechanizm MIP DEM Baseline 3.0 i 3.1. Umożliwia tworzenie hierarchicznej struktury informacyjnej z zastosowaniem usług katalogowych zgodnych z LDAP, obejmującej ugrupowanie bojowe i zasoby sieci – zdefiniowaną w usłudze Battlefield Directory, zgodną z normami STANAG 4644 i ACP 133(D). Funkcje realizowane przez oprogramowanie BMS zapewniają wsparcie działań pododdziałów na szczeblu taktycznym (np. batalionu), rejestrowanie danych związanych z prowadzonymi działaniami bojowymi oraz zapis rozmów prowadzonych we wszystkich relacjach łączności zewnętrznej i wewnętrznej.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu