Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Udany start rakiety Falcon 9

7 marca z Przylądka Canaveral na Florydzie została wystrzelona rakieta nośna Falcon 9 Block 5, której podstawowym celem było wyniesienie na orbitę statku zaopatrzeniowego Dragon. Powyższe zadanie zostało z powodzeniem zrealizowane 9 marca, kiedy pojazd zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Marcowy start Falcona był ważny dla firmy SpaceX z kilku względów. Po pierwsze po raz 50. zrealizowano z powodzeniem lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9, po drugie jest to ostatnia misja statków rodziny Dragon I generacji na rzecz NASA – łącznie, na mocy kontraktu z grudnia 2008 roku o wartości 3 mld dolarów, SpaceX przewiozła do ISS około 43 ton ładunków różnego rodzaju (marcowy lot przewiózł niemal 2 tony), z ISS na Ziemię przewieziono dzięki Dragonom 33 tony ładunków. Wystrzelony w marcu statek ma powrócić na Ziemię 6 kwietnia. W październiku zaplanowano start pierwszego statku Dragon II generacji, który będzie umożliwiał przewóz zarówno ładunków oraz ludzi.

Obok lotu Dragona, marcowy start Falcona 9 umożliwił wyniesienie na orbitę japońskiego satelity G-Satllite, którego celem jest promocja tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio, a także zbudowanego w Gwatemali Quetzal-1, którego zadaniem jest sprawdzenie w praktyce lokalnych rozwiązań technicznych dotyczących technologii kosmicznych.

Źródło: Portal Kosmiczny.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc