Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy wojskowy satelita meteorologiczny na orbicie

Fot. SpaceX

11 kwietnia z centrum lotów kosmicznych, które mieści się w bazie Vandenberg w stanie Kalifornia, wystartowała rakieta nośna Falcon 9 Block 5 należąca do firmy SpaceX. Jej misją było wyniesienie wojskowego satelity meteorologicznego WSF-M, który będzie eksploatowany przez U.S. Space Force.

Procedura wyniesienia satelity przeszła bez żadnych przeszkód, I człon rakiety Falcon 9 Block 5 powrócił bezpiecznie na Ziemię. Dla firmy SpaceX była to druga misja (w bieżącym roku) zrealizowana na rzecz Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Satelita WSF-M (Weather System Follow-on Microwave) został zbudowany przez firmę Ball Aerospace & Technologies (obecnie już część korporacji BAE Systems Inc.). ma operować na niskiej orbicie polarnej. Głównym zadaniem ma być obserwacja i przekazywanie danych dotyczących warunków meteo na Ziemi. Urządzenia mają umożliwiać pomiar prędkości i kierunku wiatru, grubości lodu oraz śniegu, wilgotności gleby oraz lokalnej pogody w określonych zakątkach świata. Obecnie producent realizuje kontrakt na dostawę drugiego egzemplarza. Cały program ma na celu modernizację amerykańskiego (wojskowego) systemu meteorologicznego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc