Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ostatni start rakiety nośnej Delta IV

Fot. United Launch Alliance

9 kwietnia z centrum lotów kosmicznych, które mieści się na Przylądku Canaveral na Florydzie, wystartowała rakieta nośna Delta IV Heavy. Jej ładunkiem był amerykański satelita rozpoznawczy Orion 12, którego operatorem jest Narodowe Biuro Rozpoznawcze.

Data startu była przesuwana ze względu na problemy techniczne. Ostatecznie zakończyła się pełnym sukcesem – satelita, którego parametry są niejawne, osiągnął zakładaną orbitę i wkrótce rozpocznie zadania operacyjne. Jednocześnie był to ostatni start rakiet nośnych rodziny Delta IV, które były wykorzystywane przez operatora – spółkę United Launch Alliance. Wersja IV Heavy zrealizowała szesnaście startów w ciągu 20 lat, spośród których piętnaście zakończyło się pełnym sukcesem. Z kolei cała rodzina rakiet Delta IV ma na swoim koncie 45 startów (jeden nieudany). W większości zadania obejmowały wynoszenie na orbitę satelitów rozpoznawczych przeznaczonych dla amerykańskich służb wywiadowczych.

Następcą rakiet Delta IV w ofercie ULA będzie rodzina Vulcan Centaur. Pierwszy start miał miejsce 8 stycznia bieżącego roku. Kolejne dwie zaplanowano na czerwiec. W przypadku sukcesu drugiego startu (komercyjnego) zakończona zostanie certyfikacja konstrukcji przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i otworzy to drogę do startu misji USSF-106, które zadaniem będzie wyniesienie na orbitę satelity przeznaczonego dla U.S. Space Force. Także kolejne, tegoroczne, starty mają obejmować niejawne satelity, który operatorem będą służby amerykańskie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc