Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowy na loty kosmiczne na rzecz Departamentu Obrony

7 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o zawarciu dwóch umów w sprawie realizacji usług wynoszenia w przestrzeń kosmiczną ładunków na rzecz amerykańskich sił zbrojnych. 

Realizatorami umów będą firmy United Launch Services LLC oraz SpaceX Corp.. Pierwsza z nich zainkasuje 337 mln dolarów, a druga 316 mln dolarów - w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. Ładunki mają być wysyłane w przestrzeń kosmiczną do marca 2028 roku i centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie oraz z bazy Vandeberg w Kalifornii. Jest to kontynuacja dotychczasowej polityki Departamentu Obrony, który zleca usługi wyniesienia w przestrzeń kosmiczną ładunków od dłuższego czasu – pozwala to na ograniczenie kosztów operacyjnych. 

United Launch Services LLC, należąca do korporacji Lockheed Martin oraz Boeing, wykonuje usługi przy pomocy rakiet nośnych Delta IV czy Atlas V - najbliższy start na rzecz władz federalnych zaplanowano na 26 sierpnia bieżącego roku (ładunkiem dla rakiety Delta IV będzie satelita szpiegowski Orion-10). Dla SpaceX, należącej do Elrona Muska i wykorzystującej przede wszystkim rakiety nośne rodziny Falcon 9 jest to także kontynuacja współpracy. Najbliższy start z ładunkiem federalnym zaplanowano na 30 września (satelita systemu nawigacji GPS IIIA). 

(Łukasz Pacholski) Foto: SpaceX
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc