Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Przerwany start rakiety Delta IV

29 sierpnia z Przylądka Canaveral na Florydzie miała wystartować rakieta nośna Delta IV Heavy, której zadaniem było wyniesienie na orbitę Ziemi amerykańskiego satelity rozpoznawczego na rzecz Narodowego Biura Rozpoznawczego. Usterka techniczna wstrzymała procedurę 3 sekundy przed startem. 

Misja wyniesienia satelity rodziny Orion, mającego oznaczenie NROL-44, notuje opóźnienie z przyczyn technicznych. Od kilku tygodni planowano start 26 sierpnia, jednak był przekładany ze względu na występowanie anomalii w układzie rakiety. Anulowanie startu na 3 sekundy przed opuszczeniem wyrzutni, oznacza iż cała procedura zostanie przesunięta przynajmniej o tydzień - obecny plan zakłada, że kolejna próba zostanie podjęta 5 września. 

Rakieta nośna Delta IV Heavy jest jednym z największych systemów wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną, którym dysponują Stany Zjednoczone. Są produkowane przez United Launch Alliance, której udziałowcami są Lockheed Martin i Boeing. Dotychczas wykonano jedenaście startów, spośród których dziesięć zakończyło się pełnym sukcesem (siedem z nich na zlecenie Narodowego Biura Rozpoznawczego).  

Satelita Orion (NROL-44), według dostępnych informacji, ma za zadanie pełnić zadania rozpoznawcze w zakresie emisji elektronicznych i elektromagnetycznych. 

(Łukasz Pacholski) Foto: ULA
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc