Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Nowe informacje o wozach bojowych dla Słowacji

Słowackie zakupy pancerne wchodzą w nowy, nieco nieoczekiwany etap. Na zdjęciu zmodernizowane BVP-M. Fot. KONŠTRUKTA - Defence, a.s.

30 września Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej poinformowało o rozesłaniu kilku zapytań ofertowych, dotyczących planów potencjalnego zakupu kołowych transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty. Zapytania miały trafić aż do 33 państw.

Rozesłanie zapytań nastąpiło po zatwierdzeniu przez słowacki rząd sposobu pozyskania nowego uzbrojenia i po potwierdzeniu wymagań, jakie mają spełniać nowe kołowe i gąsienicowe wozy bojowe. Dokument zawiera informacje na temat: wymagań technicznych, kluczowych kryteriów i ram planowanych ram czasowych pozyskania uzbrojenia. Wiceminister obrony Republiki Słowackiej Marian Majer ocenił, że plany Bratysławy są „ambitne, ale wykonalne”. Wiadomo, że termin składania ofert w postępowaniu na kołowy transporter opancerzony to koniec tego roku, zaś potencjalni oferenci w postępowaniu dotyczącym zakupu bojowych wozów piechoty mogą składać oferty do końca stycznia 2022 r. Będą one oceniane po względem następujących kryteriów: koszty 35%, specyfikacja techniczna, wsparcie logistyczne 10%, zaś 25% zaangażowanie słowackiego przemysłu w realizację programu. To ostatnie ma sięgać minimum 40% całkowitej wartości zakupu wozów, co ma być zabezpieczeniem przyszłości słowackiego przemysłu zbrojeniowego.

Na podstawie ogólnej oceny ofert zostaną wskazane trzy firmy w każdym z programów, a oferowane przez nie pojazdy zostaną poddane testom. Według słowackiego resortu obrony, rekomendacja w programie zakupu kołowego transportera opancerzonego ma być gotowa do marca 2022 r., zaś w przypadku gąsienicowych bwp do końca czerwca 2022 r. (oczekiwany termin dostaw pierwszych pojazdów to początek 2024 r.). Zakupy mają być realizowane w formule umowy międzyrządowej (G2G), co ma gwarantować terminy dostaw, zapewnić pogłębienie współpracy wojskowej z wskazanymi partnerami strategicznymi itd.

Bazując na wrześniowym komunikacie, Wojska Lądowe Republiki Słowackiej planują pozyskać 152 gąsienicowe bwp za ok. 1,739 mld EUR brutto i 76 kołowych wozów opancerzonych w układzie 8×8 za ok. 332 mln EUR. Trudno powiedzieć, jak to się ma do informacji sprzed kilku miesięcy odnośnie zakupu 228 bwp ‒ być może obecnie mowa jest jedynie o pierwszej fazie zakupu, wg informacji z lipca br. Słowacy planowali bowiem kupić 156 pojazdów za ok. 1,74 mld EUR w latach 2022-2026 (i kolejne wozy w latach 2027-2030), dziś zaś za podobną kwotę zamierzają nabyć 152 pojazdy (bez informacji o planach na dalszą przyszłość). Trudno powiedzieć, jak do ostatnich doniesień mają się już realizowane testy trzech pojazdów, które potencjalnie mogłyby zastąpić BVP-2. Co do kołowych transporterów opancerzonych, w nieodległej przeszłości Słowacja wybrała BOV 8×8 Vydra (licencyjna odmiana Patrii AMV, patrz „Wojsko i Technika” 11/2018), tylko po to, by po kilkunastu miesiącach zrezygnować z zakupu po odbiorze trzech egzemplarzy prototypowych. Pojazdy zostały ocenione jako niespełniające wymagań m.in. ze względu na zbyt słabe opancerzenie. W 2020 r. pojawiły się doniesienia o rezygnacji z całkowitego zakupu kołowych wozów bojowych na rzecz zakupu gąsienicowych. Tymczasem latem br. pojawiła się informacja o zapotrzebowaniu wojsk lądowych naszego południowego sąsiada na nawet 500 kołowych transporterów opancerzonych w układzie 8×8 w różnych wersjach.

Jako ciekawostkę warto podać, iż w komunikacie Ministerstwa Obrony Republiki Słowackiej padają dwie liczby odnośnie listy państw, które miałyby otrzymać zapytania ofertowe: 33 i 22. Nie ma więc pewności, ile państw dostało zapytanie o ofertę w postępowaniu na kto lub bwp (bądź w obu), lecz bardziej prawdopodobna wydaje się krótsza lista.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 comments on “Nowe informacje o wozach bojowych dla Słowacji”

  1. na Słowaków trochę szkoda czasu - już były z nimi swego czasu rózne uzgodnienia i się z nich wymiksowywali ... szkoda czasu 🙂

  2. Panowie, spokojnie. Wystarczy mieć dobry i tani produkt, a przyjdzie koza do woza 😉
    Pytanie, czy słowackie zakupy są realistyczne czy też jedynie deklaratywne. Bo ostatnie ich postępowania nie napełniają mnie nadmiarem ufności.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc