Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lockheed Martin dostarczył pierwsze dwa słowackie F-16C/D Fighting Falcon

Fot. Lockheed Martin

10 stycznia korporacja Lockheed Martin poinformowała o formalnym dostarczeniu dwóch wielozadaniowych samolotów bojowych F-16C/D Fighting Falcon Block 70 Republice Słowacji.

Samoloty (po jednym egzemplarzu jedno i dwumiejscowym) trafią początkowo do bazy lotniczej Morris w Tucson w stanie Arizona. Powyższa lokalizacja ma być tymczasowym domem dla części słowackich maszyn do 2026 roku. Dostawy do Republiki Słowacji mają zostać zapoczątkowane w połowie bieżącego roku i zakończyć się na początku 2026 roku. Łącznie, na mocy międzyrządowej umowy LOA, Słowacja zakupiła czternaście egzemplarzy (w tym dwa dwumiejscowe F-16D). Pierwszy F-16C dla powyższego użytkownika został zaprezentowany we wrześniu 2023 roku, a dwumiejscowy egzemplarz oblatano w połowie grudnia.

Poza zakupem samolotów Słowacja, w ramach umowy z rządem Stanów Zjednoczonych, zakupiła usługę szkolenia 22 pilotów oraz 160 członków technicznej obsługi naziemnej, a także pakiet uzbrojenia podwieszanego.

Do końca 2023 roku Lockheed Martin ukończył i oblatał przynajmniej cztery F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 (po dwa dla Słowacji i Bahrajnu). Na linii montażowej znajdują się już także maszyny dla trzeciego klienta – Bułgarii, a także doszło do zamówienia i produkcji komponentów przeznaczonych do montażu samolotów dla Maroka oraz Tajwanu. Dotychczas kontrakty obejmują produkcję i dostawę 136 egzemplarzy, które mają trafić do pięciu użytkowników. Nada, formalnie, nie doszło do zamówienia przez Departament Obrony dwunastu F-16C/D Fighting Falcon Block 70 dla Jordanii (umowy LOA podpisano w 2022 roku).

Nie można wykluczyć, że bieżący rok może być okresem nowych sukcesów marketingowych programu. Wśród potencjalnych kupujących można wymienić m.in. Turcję, Filipiny, Kolumbię oraz Wietnam. Dodatkowo nie można wykluczyć, że lista powiększy się o państwa europejskie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc