Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowacja podpisała kontrakt na zakup izraelskich radarów

Słowacja, poprzez umowę międzyrządową z Izraelem, zamówiła siedemnaście stacji radiolokacyjnych produkcji IAI Elta. Fot. IAI

25 marca izraelski koncern Israel Aerospace Industries poinformował o podpisaniu kontraktu na dostawę do Słowacji siedemnastu stacji radiolokacyjnych różnych typów, które łącznie będą kosztować rząd w Bratysławie około 148 mln EUR.

Na mocy umowy, w której pośredniczy Ministerstwo Obrony Izraela, IAI Elta dostarczy Słowacji siedemnaście stacji radiolokacyjnych wykrywania celów powietrznych trzech typów: sześciu ELM-2084MS, pięciu ELM-2084S i sześciu ELM-2138M. Zastąpią one 24 obecnie wykorzystywane urządzenia radiolokacyjne produkcji sowieckiej i czechosłowackiej (P-37MSK, ST-68MSK, PRW-17, RL-4AM), które wymagały pilnej wymiany ze względu na brak możliwości dalszego przedłużenia okresu ich eksploatacji. Dostawy sprzętu nastąpią w latach 2023-2025. Co ważne, strona izraelska nawiąże współpracę przemysłową z słowackimi zakładami Letecké opravovne Trenčín, a.s. (LOTN). Dostarczą one komponenty do zamówionych stacji radiolokacyjnych, a także będą realizować proces integracji ze słowackim systemem dowodzenia.

Jest to wynik postępowania przetargowego, które zostało ogłoszone przez Słowację w lipcu 2020 roku. Do uczestnictwa zaproszono wówczas dziesięć państw (w tym Polskę). Ostatecznie do finałowej rozgrywki zakwalifikowano trzy pochodzące z Izraela, Francji i Wielkiej Brytanii. Spośród nich, w styczniu, rząd zatwierdził wybór oferty IAI Elta.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Słowacja podpisała kontrakt na zakup izraelskich radarów”

  1. Dokładnie, nieobecność polskiej oferty w tym przetargu i brak mocnej promocji naszego eksportu to ogromne zaniedbanie

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc