Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowacja kupi zestawy Patriot?

Fot. Ministerstwo Obrony Rumunii

29 stycznia media amerykańskie, bazując na danych pochodzących z administracji amerykańskie oraz korespondentów w Pradze, poinformowały, że rząd Republiki Słowacji jest zainteresowany zakupem zestawów obrony przeciwlotniczej Patriot.

Jak wskazuje obecny minister obrony tego kraju, Robert Kalinak, kwestia takiej transakcji ma być dyskutowana z Amerykanami. Jednym ze źródeł finansowania ma być amerykański grant rozliczeniowy, co jest związane z przekazaniem sprzętu wojskowego przez Bratysławę Kijowowi – mowa m.in. o samolotach myśliwskich MiG-29 czy systemie przeciwlotniczym S-300PMU. W ubiegłym roku Waszyngton oferował w zamian promocyjną sprzedaż dwunastu śmigłowców bojowych Bell AH-1Z Viper (60% zniżka). Obecny rząd nie przyjął tej oferty, gdyż zdaniem władz Republika Słowacji powinna skoncentrować się na systemach defensywnych, a nie ofensywnych (jakimi, zdaniem obecnego ministra, są śmigłowce tej klasy).

Budowa nowego systemu obrony przeciwlotniczej jest obecnie jednym z priorytetowych projektów modernizacji technicznej słowackich sił zbrojnych. Rząd w Bratysławie prowadzi negocjacje z Polską oraz Izraelem w sprawie zakupu systemów krótkiego i średniego zasięgu. Dodatkowo wsparciem jest NATO – obecnie na terytorium Słowacji stacjonuje bateria Patriot należąca do Włoch. Uzupełnieniem naziemnych systemów mają być wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70 – pierwsze dwa zostały dostarczone przez producenta Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych na początku styczna. Zgodnie z upublicznionym harmonogramem, do Słowacji trafią w połowie bieżącego roku.

W przypadku Europy Środkowej, system Patriot trafił na uzbrojenie Rumunii, Polski oraz Ukrainy (w tym ostatnim przypadku mowa o programie pomocy sprzętowej realizowanej przez państwa NATO).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc