Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Europejskie państwa NATO kupują pociski MIM-104E GEM-T

Fot. RTX

3 stycznia agencja NSPA (NATO Support and Procurement Agency) poinformowała o podpisaniu umowy ramowej ze spółką joint venture COMLOG w sprawie produkcji i dostawy do europejskich państw NATO pocisków przeciwlotniczych MIM-104E GEM-T.

Jak wskazuje komunikat korporacji RTX, globalna wartość kontraktu (przy wykorzystaniu wszystkich opcji) wynosi 5,6 mld USD. W jego ramach NSPA zamówiła do 1000 pocisków powyższego typu, które mają trafić m.in. do Republiki Federalnej Niemiec, Królestwa Niderlandów, Rumunii oraz Hiszpanii. Realizatorem kontraktu będzie spółka joint venture COMLOG, której udziałowcami jest korporacja RTX oraz koncern MBDA. Główna część prac będzie wykonywana na terytorium Europy – zarówno w podstawowym zakładzie zlokalizowanym na terytorium Republiki Federalnej Niemiec, a także u kontynentalnych podwykonawców.

Umowa ramowa jest elementem inicjatywy związanej z rozbudową potencjału obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej państw NATO, która ma być oparta na systemie Patriot, który jest eksploatowany przez rosnącą liczbę użytkowników. Dodatkowo pozwoli na rozbudowę potencjału produkcyjnego w Europie, co może być korzystne pod względem przemysłowym i militarnym – w obliczu nowej zimnej wojny i narastającego napięcia na linii NATO – Rosja rozbudowa zdolności produkcji amunicji i sprzętu wojskowej staje się jednym z priorytetów.

Mieszczące się w Schrobenhausen zakłady COMLOG GmbH, które zbudowano w 1987 roku. Zajmują się przeglądami okresowymi już eksploatowanych pocisków rodziny PAC-2. Dotychczas specjaliści zrealizowali ponad 5000 obsług okresowych.

Pociski MIM-104E GEM-T wprowadzono na uzbrojenie w 2002 roku. Początkowo trafiły do armii amerykańskiej, a później do klientów eksportowych. Pierwsze informacje o możliwości ulokowania produkcji licencyjnej tego typu pocisków w Niemczech pojawiły się w listopadzie 2022 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc