Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy słowacki F-16D Fighting Falcon oblatany

Fot. Nelson Tower/Platforma X

15 grudnia spotterzy z Greenville w stanie Południowa Karolina upublicznili pierwsze zdjęcia wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-16D Fighting Falcon Block 70 w barwach lotnictwa wojskowego Republiki Słowacji.

Jest to jeden z dwóch dwumiejscowych egzemplarzy F-16 Block 70 zamówionych przez Słowację. Międzyrządowa umowa w sprawie zakupu czternastu F-16C/D Fighting Falcon Block 70 została podpisana w grudniu 2018 roku. Z kolei Lockheed Martin (formalnie) podpisał kontrakt z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych (pośredniczącym w transakcji) 31 lipca 2019 roku - według harmonogramu cała partia samolotów ma zostać dostarczona do końca stycznia 2024 roku. Program jest jednak opóźniony, co wynika m.in. z pandemii Covid-19. Poza zakupem samolotów Słowacja, w ramach umowy z rządem Stanów Zjednoczonych, zakupiła usługę szkolenia 22 pilotów oraz 160 członków technicznej obsługi naziemnej, a także pakiet uzbrojenia podwieszanego.

Oblatany F-16D Fighting Falcon Block 70 to najprawdopodobniej czwarty egzemplarzy serii Block 70/72 ukończony w zakładach korporacji Lockheed Martin w Greenville. Poza nim producent zbudował przynajmniej dwa egzemplarze dla Bahrajnu (po jednym w wersji C i D), a także pierwszy jednomiejscowy F-16C dla Republiki Słowacji. Na linii montażowej znajdują się już także maszyny dla trzeciego klienta – Bułgarii. Nieoficjalnie, prowadzone są już także prace przy budowie komponentów dla innych zamawiających.

Dotychczas korporacja Lockheed Martin zawarła formalne kontrakty na dostawę 136 samolotów, które mają trafić do pięciu użytkowników. Nadal, formalnie, nie doszło do zakontraktowania przez Departament Obrony dwunastu sztuk dla Jordanii (umowy LOA podpisano w 2022 roku). Nie można wykluczyć, że w 2024 roku program odnotuje nowe sukcesy marketingowe – wśród potencjalnych odbiorców wymienia się m.in. Turcję, Filipiny, Kolumbię, Wietnam.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc