Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bułgaria zamówiła drugą partię F-16C/D Fighting Falcon Block 70

Bułgaria zamówiła osiem kolejnych F-16 Block 70. Fot. Lockheed Martin

28 listopada przedstawiciele korporacji Lockheed Martin poinformowali, że rząd Bułgarii podpisał międzyrządową umowę ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu drugiej partii wielozadaniowych samolotów bojowych F-16C/D Fighting Falcon Block 70.


Powyższa informacja była spodziewana ze względu na zakończenie procesu autoryzacji zakupu przez władze ustawodawcze i wykonawcze Bułgarii. Co ważne, ważnym czynnikiem był także czas – oferta rządu amerykańskiego była ważna jedynie do 15 grudnia bieżącego roku. Ogółem, w dwóch transzach, rząd w Sofii zamówił szesnaście F-16C/D Fighting Falcon Block 70 – pierwszych osiem zamówiono w lipcu 2019 roku, natomiast korporacja Lockheed Martin podpisał kontrakt z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych (pośredniczącym w umowie) w kwietniu 2020 roku. Obecnie prowadzona jest ich produkcja, a także szkolenie personelu w bazach US Air Force. Ta część ma zostać zrealizowana do lutego 2027 roku.

Bułgaria jest jednym z dwóch państw NATO, które zamówiły dotychczas fabrycznie nowe samoloty Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72. Łącznie korporacja Lockheed Martin zdobyła zamówienia na 144 egzemplarz, które trafią do Bahrajnu, Słowacji, Bułgarii, Maroka, Tajwanu oraz Jordanii. Nie można wykluczyć, że w najbliższych miesiącach powyższy wskaźnik przekroczy 200 sztuk – jest to możliwe dzięki spodziewanej umowie z Turcją, która chce zakupić 40 egzemplarzy. Dodatkowo korporacja Lockheed Martin oraz rząd Stanów Zjednoczonych prowadzą działania marketingowe, które mogą zaowocować kolejnymi umowami – przypomnijmy, że Jordania może dokupić kolejnych osiem egzemplarzy, a poza tym dwanaście sztuk mogą kupić Filipiny.

Dotychczas Lockheed Martin zakończył montaż pierwszego Block 70 – F-16D w barwach Sił Powietrznych Bahrajnu oczekuje już na oblot techniczny i późniejszą prezentację.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc