Zaloguj

Lockheed Martin z kontraktem na bułgarskie F-16

2 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Lockheed Martin podpisali (oczekiwaną) umowę w sprawie zamówienia, produkcji i dostawy do Bułgarii wielozadaniowych samolotów bojowych F-16C/D Fighting Falcon Block 70.

Powyższy kontrakt ma wartość 512 mln dolarów i zakłada budowę ośmiu samolotów, które mają zostać dostarczone klientowi do lutego 2027 roku. Większość prac zostanie zrealizowana w zakładach producenta mieszczących się w Greenville – tam mieści się linia montażu ostatecznego samolotów F-16C/D Block 70/72, obecnie prowadzony jest już montaż pierwszego egzemplarza przeznaczonego dla Bahrajnu.

Bułgaria jest trzecim państwem, które zamówiło samoloty F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72. Międzyrządowa umowa w trybie FMS została zawarta w lipcu zeszłego roku, a na początku sierpnia władze bułgarskie przelały całą kwotę 1,2 mld dolarów. Ich zakup pozwoli na wycofanie z eksploatacji i zastąpienie MiG-ów-29.

Obecnie w zakładach w Greenville prowadzony jest montaż pierwszego egzemplarza Block 70 przeznaczonego dla Bahrajnu. Powyższe państwo zamówiło szesnaście sztuk, a w 31 lipca zeszłego roku producent podpisał umowę z Departamentem Obrony dotyczącą produkcji czternastu sztuk dla Słowacji. Po Bułgarii Lockheed Martin prowadzi już negocjacje z Departamentem Obrony w sprawie produkcji 66 samolotów dla czwartego klienta, którym jest Tajwan. W bieżącym roku lista państw może ulec wydłużeniu, gdyż cały czas brak informacji o przyjęciu bądź odrzuceniu umowy LoA przez Maroko (25 F-16C/D Block 72).

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc