Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Baza lotnicza Morris tymczasowym domem słowackich F-16 Fighting Falcon

Fot. Lockheed Martin

15 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że baza lotnicza Morris w Tucson w stanie Arizona będzie tymczasowym domem dla dziewięciu wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70 należących do lotnictwa wojskowego Słowacji.

Zamówione przez Słowację samoloty mają trafić tam na wiosnę 2024 roku i stacjonować do 2026 roku. Będą wykorzystywane do przyspieszenia szkolenia personelu lotnictwa wojskowego Republiki Słowacji – jak wskazuje strona amerykańska, do tego zadania będą wykorzystywane cztery z dziewięciu samolotów. Słowacki personel, zgodnie z umową, przechodzi proces szkolenia w oparciu o międzynarodowe centrum szkolenia mieszczące się w bazie lotniczej Luke w Arizonie. Przyspieszenie procesu wynika z opóźnień w dostawach, a także wycofaniu przez Słowację samolotów MiG-29 – z tego też względu za bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej tego kraju odpowiadają obecnie sojusznicy (m.in. Polska).

Nie można wykluczyć, że przebazowanie do Tucson wynika z faktu, że baza Luke jest obecnie przeciążona przez szkolenie pilotów i członków personelu technicznego F-35 Lightning II wszystkich wersji.

Republika Słowacji, na mocy międzyrządowej umowy LOA, zakupiła czternaście samolotów Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70. Dodatkowo kontrakt obejmuje także przeszkolenie 22 pilotów oraz 160 członków obsługi technicznej. Pierwszy egzemplarz dla tego użytkownika został oblatany pod koniec września bieżącego roku. Zostanie przekazana zamawiającemu w ciągu najbliższych tygodni, po zakończeniu procesu certyfikacji realizowanych w ośrodku doświadczalnym USAF w bazie Edwards w stanie Kalifornia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc