Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne europejskie państwa postawią na F-35 Lightning II?

Hiszpania, zgodnie z wcześniejszymi informacjami, może wkrótce zamówić sporą partię samolotów Lockheed Martin F-35 Lightning II. Dodatkowo do grona potencjalnych klientów dołącza Republika Czeska. Fot. USAF

3 listopada w czasie konferencji dotyczącej lotnictwa bojowego, odbywającej się w Londynie, media brytyjskie relacjonujące wydarzenie poinformowały, że według dostępnych informacji oferowany przez korporację Lockheed Martin wielozadaniowy samolot bojowy F-35 Lightning II może w niedalekiej przyszłości liczyć na kolejnych chętnych w Europie.

Do nowych, potencjalnych użytkowników samolotów tego typu można zaliczyć Hiszpanię i Czechy. W przypadku pierwszego z nich mowa o około 50 egzemplarzach w dwóch wersjach: klasycznego startu i lądowania F-35A, która pozwoliłaby zastąpić część obecnie eksploatowanych Boeing F/A-18A/B Hornet oraz skróconego startu i pionowego lądowania F-35B. Te drugie miałyby trafić do hiszpańskiego lotnictwa morskiego, gdzie pod koniec obecnego dziesięciolecia zastąpiłyby obecnie eksploatowane Boeing AV-8B+ Harrier II. Z powodu potrzeb Marynarki Wojennej Hiszpania od wielu lat wskazywana jest na kolejnego klienta F-35, szczególnie w wersji F-35B, która pozwoli na utrzymanie potencjału ofensywnego śmigłowcowca desantowego Juan Carlos I. Z całą pewnością dodatkowy zakup około 25 sztuk F-35A Lightning II może mieć duże reperkusje związane z udziałem Hiszpanii w programie budowy nowego samolotu bojowego 5. generacji w Europie (wraz z Francją oraz Republiką Federalną Niemiec).

Z kolei Republika Czeska rozpoczęła zbieranie informacji o samolotach produkcji korporacji Lockheed Martin. Początkowo Praga była zainteresowana przede wszystkim F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 (a więc sondowano możliwość ujednolicenia wyposażenia ze Słowacją), jednak producent woli promować w tym kraju F-35A Lightning II. Co ciekawe, w przypadku Czech pada liczba około 40 samolotów - może to oznaczać chęć jednoczesnego zastąpienia leasingowanych od Szwecji JAS-39C/D Gripen oraz zakupionych w zakładach Aero Vodochody L-159ALCA. W obu przypadkach amerykański producent zakłada, że podpisanie umów może nastąpić około 2025 roku, a rozpoczęcie dostaw pod koniec 2027 roku.

Obecnie Lockheed Martin F-35 Lightning II są eksploatowane przez siły zbrojne Wielkiej Brytanii, Niderlandów, Włoch, Norwegii i Danii. Dodatkowo zamówienia na nie złożyły Belgia oraz Polska, a wkrótce w ich ślady może pójść Grecja. W Szwajcarii Lockheed Martin zwyciężył w postępowaniu przetargowym, a poza tym Finlandia także może wybrać F-35A w programie H-X.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Kolejne europejskie państwa postawią na F-35 Lightning II?”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc