Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańskie Lightningi II na japońskim śmigłowcowcu Izumo

Niszczyciel śmigłowcowy Izumo rozpoczął 3 października próby operowania z samolotami F-35B Lightning II. Fot. Ministerstwo Obrony Japonii

5 października Ministerstwo Obrony Japonii poinformowało, że na wodach w pobliżu tego kraju rozpoczęły się próby wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35B Lightning II z pokładu niszczyciela śmigłowcowego Izumo (DDH 183).

Powyższe wydarzenie ma związek z faktem zakończenia modernizacji okrętu, która pozwoli na operowanie z jego pokładu wymienionego typu samolotów, a także zakupem przez Japonię F-35B Lightning II na własne potrzeby. Realizacja prób to także proces certyfikacji platformy do współpracy - dotychczas Amerykanie zakończyli tego typu procedurę z brytyjskimi lotniskowcami typu Queen Elizabeth i włoskim Cavour. Tym razem próby i certyfikacja odbywają się na wodach japońskich. Pierwsze operacje lotnicze z Izumo miały miejsce 3 października, okręt zawinął do bazy Iwakuni 30 września - wówczas zaokrętowano na pokład amerykański personel obsługi technicznej oraz niezbędne wyposażenie.

Historycznie pierwsze lądowanie i start wykonał amerykański pilot pochodzący z eskadry VMFA-242, jest to jedna z dwóch jednostek Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych stacjonująca w Japonii.

Niszczyciel Izumo (DDH 183) jest pierwszym z dwóch okrętów tego typu, który przeszedł proces modernizacji (zakończył ją na wiosnę bieżącego roku). Według planów Japońskie Siły Samoobrony mają zakupić 42 samoloty skróconego startu i pionowego lądowania Lockheed Martin F-35B Lightning II. Pierwsze dwa zostaną formalnie zamówione w bieżącym roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc