Zaloguj

Wkrótce próby F-35B Lightning II na niszczycielu Izumo

Według komendanta US Marine Corps, w ciągu najbliższych tygodni zaplanowano rozpoczęcie prób niszczyciela Izumo z samolotami F-35B Lightning II należącymi do USMC. Fot. NAVAIR

1 września, w czasie debaty ekspertów, komendant Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, gen. David H. Berger, poinformował, że w ciągu najbliższych tygodni wielozadaniowe samoloty bojowe skróconego startu i pionowego lądowania Lockheed Martin F-35B Lightning II zrealizują pierwsze loty z pokładu japońskiego okrętu.

Powyższa deklaracja oznacza, że Amerykanie już zaplanowali próby certyfikujące zmodernizowanego niszczyciela Izumo (DDH-183, w praktyce lotniskowiec lekki), który wrócił do linii po pracach stoczniowych na wiosnę bieżącego roku. Nie jest wykluczone, że będą realizowane na wodach japońskich - w bazie lotniczej MCAS Iwakuni stacjonują bowiem F-35B Lightning II należące właśnie do US Marine Corps. Co ważne, tego typu procedura nie wymuszałaby przebazowania okrętu na wody amerykańskie - dotychczas w ten sposób zrealizowano certyfikacje brytyjskich lotniskowców typu Queen Elizabeth i włoskiego Cavoura.Według planów Japońskie Siły Samoobrony mają zakupić 42 samoloty skróconego startu i pionowego lądowania Lockheed Martin F-35B Lightning II. Pierwsze dwa zostaną formalnie zamówione w bieżącym roku.

Podobnie jak w przypadku Wielkiej Brytanii, rząd Stanów Zjednoczonych podpisał już umowę z Japonią w sprawie współpracy w rozwoju kompetencji i zdobycia doświadczeń operacyjnych. Samoloty należące do USMC mają operować z pokładów japońskich niszczycieli w początkowym okresie działań operacyjnych – pozwoli to na zdobycie praktycznych doświadczeń, które później zostaną wykorzystane przez Japończyków do samodzielnych działań.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Wkrótce próby F-35B Lightning II na niszczycielu Izumo”

  1. Podoba mi się ta współpraca amerykańskie F-35B na pokładach okrętów sojuszniczych.
    Agresor który atakuje posiadacza F-35B może zniszczyć lotniska i tak mu to może nic nie dać jak ich nie będzie na lotniskach i wcale nie potrzeba drogiego lotniskowca wystarczy parking pod Kauflandem.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc