Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bezzałogowe pojazdy lądowe Mission Master dla Japonii

Japonia będzie kolejnym użytkownikiem pojazdów bezzałogowych Rheinmetall Mission Master. Zakup objął trzy pojazdy, które posłużą do zadań demonstracyjno-testowych. Fot. Rheinmetall

8 kwietnia grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o zawarciu umowy na dostawę trzech bezzałogowych pojazdów lądowych Mission Master SP do Japonii.

Pojazdy zostaną dostarczone użytkownikowi w styczniu 2025 r. i posłużą do testów. Warto nadmienić, że będą to pierwsze UGV, jakie zostaną poddane testom przez Japońskie Lądowe Siły Samoobrony. Zamówienie zostanie zrealizowane we współpracy z lokalną firmą Marubeni Aerospace, która po realizacji programu szkoleń dla jej pracowników ma odpowiadać za lokalne wsparcie programu. W komunikacie nie podano wartości kontraktu, ale raczej nie jest ona zbyt duża, choć umowa obejmuje też usługi związane ze wsparciem eksploatacji, szkoleniami, jak również dostawy części zamiennych w perspektywie długoterminowej. Co ważne, każdy z pojazdów będzie wyposażony w inne wyposażenie misyjne. Umowa przewiduje dostawę w konfiguracjach: transportowej, obserwacji i dozoru oraz uzbrojonego pojazdu wsparcia ogniowego ze zdalnie sterowanym stanowiskiem uzbrojenia.

Mission Master SP został opracowany przez Rheinmetall Canada w 2017 r. Jest to napędzany elektrycznie pojazd bezzałogowy na podwoziu kołowym w układzie 8×8, zaprojektowany do samodzielnego wykonywania szczególnie niebezpiecznych lub monotonnych zadań. Od 2017 r. znalazł kilku nabywców, był też prezentowany w wielu różnych konfiguracjach, także w Polsce, w tym z różnymi typami uzbrojenia (zdalnie sterowane stanowiska uzbrojenia, amunicja krążąca itp.). Pojazd jest wysoce mobilny, został też przetestowany w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Podobnie jak inne platformy z rodziny Rheinmetall Mission Master, wersja SP wykorzystuje autorski zestaw autonomii (A-Kit) Rheinmetall PATH, wykorzystujący elementy sztucznej inteligencji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc